Porad i zaleceń związanych z pielęgnacją włosów jest tak wiele, że czasami zwyczajnie można się między nimi zagubić. Internet, pisma branżowe i świat telewizji codziennie podsuwają nowe, coraz bardziej wymyślne sposoby na piękne i zdrowe włosy.

W chaosie informacyjnym często zapominamy, że przecież – w myśl zasady „mniej znaczy więcej” –  podstawą są po prostu uniwersalna higiena i pielęgnacja, które wcale nie muszą wymagać od nas nieprawdopodobnego wysiłku czy całej szafki kosmetyków, którymi można by zaopatrzyć niejeden salon fryzjerski.

Jak zbudowany jest włos?

Aby móc świadomie pielęgnować i odżywiać włosy, dobrze jest wiedzieć jak i z czego są zbudowane oraz w jaki sposób rosną. Te specyficzne wytwory naskórka powstają w złożonych strukturach, którymi są mieszki włosowe – przeciętnie na skórze całego ciała człowieka znajduje się nawet około 5 milionów mieszków, z kolei wyłącznie na skórze głowy jest ich do 150 tysięcy. Każdy włos składa się z łodygi, a więc widocznej części oraz korzenia (tzw. cebulki włosowej) wrastającego w głąb skóry, osadzonego w mieszku włosowym. O ile uszkodzenie łodygi jest odwracalne, to zniszczenie unerwionej części włosa, którą jest znajdująca się u podstawy mieszka włosowego brodawka powoduje trwałą utratę włosa, gdyż to właśnie dzięki niej transportowane są z krwi wszystkie niezbędne substancje budulcowe i energetyczne.

W procesie porostu włosa główną rolę odgrywają komórki macierzyste mieszka, w którym występują naprzemiennie 3 fazy: wzrost, powrócenie do poprzedniego stanu i spoczynek. Mechanizm ten nazywany jest cyklem włosowym i powtarza się w ciągu życia człowieka około 20 – 30 razy, a na jego regulację wpływają w znaczny sposób np. hormony czy witaminy i mikroelementy. Podstawowym składnikiem włosa jest keratyna – białko odpowiedzialne za jego wygląd, kondycję i właściwości fizykochemiczne, a jej niedobór może powodować suchość, łamliwość i znaczne pogorszenie stanu włosów.

Zasady pielęgnacji włosów i skóry głowy

Podstawą właściwej higieny włosów i skóry głowy jest technika mycia oraz dobranie szamponu. W tej materii bardzo często popełniamy błąd, ponieważ po pierwsze – szampon powinien być dostosowany przede wszystkim do skóry głowy, a nie do rodzaju włosów – do nich dobieramy odżywki, wcierki, maski i inne preparaty pielęgnacyjne (które znajdziesz m.in. w apteka-melissa.pl). Po drugie – szamponem powinno się starać myć właśnie skórę głowy, a nie całe włosy po długości. Podczas mycia i intensywnego tarcia uszkodzone zostają otwarte łuski włosów, przez co te stają się splątane i ciężko je później rozczesać. Piana powstająca podczas mycia skóry głowy i delikatne rozsmarowanie jej po włosach zdecydowanie wystarcza, aby usunąć zanieczyszczenia, nie uszkadzając przy tym ich struktury.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here