Zabiegi pielęgnacyjne przy dziecku, które dopiero przyszło na świat, bywają często źródłem niepokoju i wątpliwości. Świeżo upieczeni rodzice mają problemy szczególnie z tym, jak kąpać noworodka. Czynność ta wydaje się wielu dorosłym skomplikowana, a dodatkowo pojawia się stres, że maluszkowi może stać się krzywda. Tak naprawdę mycie małego dziecka wcale nie jest trudne.

Wbrew wielu obawom – jeśli zachowa się podstawowe zasady bezpieczeństwa, nie ma możliwości, by noworodek ucierpiał podczas kąpieli. Warto jednak zadbać o kilka szczegółów, które mogą cały proces ułatwić i sprawić, że dziecko będzie zrelaksowane. W przeciwnym razie jego nerwowa reakcja udzieli się także rodzicom, a zabieg – zamiast dać przyjemność i ukojenie – jedynie niepotrzebnie zdenerwuje obie strony.

Zanim omówimy, jak kąpać noworodka, musimy wymienić listę rzeczy, które należy przygotować. Najlepiej ułożyć je pod ręką, by w czasie mycia malucha można było po wszystko swobodnie sięgać. Co będzie potrzebne? Poza wanienką z wodą są to kosmetyki, czyli emulsja lub płyn, a także produkty, którymi chcemy smarować dziecko tuż po wyjęciu z kąpieli (balsam, oliwka, a także tłusty krem do pupy, zapobiegający powstawaniu odparzeń).

Ponadto potrzebne są ręczniki do wycierania, najlepiej z kapturem, jak również myjka oraz pielucha tetrowa, którą wkładamy do wanienki. Przygotować trzeba również waciki, gaziki do pępka, szczotkę do czesania włosów, a także czystą pieluszkę i ubranie.

Jak kąpać noworodka?

kaczuszka

Od czego zacząć? Najpierw należy przygotować wanienkę. Na jej dno kładziemy pieluchę tetrową, dającą zabezpieczenie przed ślizganiem. Woda, która zostanie wlana musi mieć odpowiednią temperaturę (w okolicach 38 stopni Celsjusza). To bardzo istotne, dlatego dobrze wykorzystać w tym celu specjalny termometr. Warto też zwrócić uwagę na to, czy w pomieszczeniu, w którym będzie odbywać się cała czynność, jest wystarczająco ciepło – optymalną opcją jest 25 stopni Celsjusza.

Chłód może wywołać u dziecka duże rozdrażnienie i niepokój, dlatego trzeba mieć to na uwadze. Wody nie powinno być zbyt dużo, by nie doszło do zamoczenia pępka (dobrym pomysłem będzie przykrycie go czymś, np. kawałkiem tetry). Przed kąpielą rozbieramy dziecko i ostrożnie przemywamy jego buzię, oczy, uszy i nos wacikami i wodą przegotowaną lub solą fizjologiczną. Następne delikatnie wkładamy noworodka do wanienki.

Nie należy robić tego znienacka, by nie wywołać zbyt dużego szoku. Tuż przed umieszczeniem go w wodzie, warto jeszcze raz skontrolować temperaturę, np. za pomocą łokcia. Trzeba też odpowiednio trzymać dziecko. Najlepiej, gdy lewa ręka rodzica znajduje się pod jego plecami, przedramieniem, karkiem i główką, prawa natomiast służyć ma do wykonywania zabiegów higienicznych. Oczywiście w przypadku osób leworęcznych powinno być na odwrót.

Rodzice, którzy nie wiedzą, jak kąpać noworodka, powinni pamiętać przede wszystkim o opanowaniu, spokoju i delikatności. Czynność ma być dla malucha relaksem, często wstępem do wieczornego usypiania, dlatego trzeba zapewnić maluchowi możliwość wyciszenia. Warto mówić do dziecka, można również włączyć przyjemną, kojącą muzykę. Pośpiech czy gwałtowność ruchów są absolutnie niewskazane, ponieważ wywołają jedynie stres i lęk u malucha. Warto też pamiętać o tym, że całą czynność zwykle wykonuje się po prostu intuicyjnie.

Wiele rzeczy, które z pozoru wydają się skomplikowane, w trakcie wykonywania okazują się prostsze. Nawet, jeśli pierwsza kąpiel nie idzie jeszcze w 100% płynnie i sprawnie, na pewno każda kolejna będzie coraz lepsza. Rodzice będą nabierać wprawy, natomiast dziecko – przyzwyczajać się do rytuału. Mycie warto rozpocząć od główki, a następnie przejść do kolejnych części – tułowia, rąk, pach, nóg, pupy o miejsc intymnych. Po namydleniu należy dość szybko spłukać produkt, by nie wysuszył nadmiernie skóry malucha.

jak kąpać noworodka

Cała kąpiel nie powinna też trwać przesadnie długo

W przypadku noworodków jest to dosłownie kilka minut. Po wszystkim wyjmujemy dziecko z wody i natychmiast kładziemy na ręczniku, owijając jego ciało, by nie zdążyło zmarznąć. Wycieranie nie może być za mocne – najlepiej delikatnie przykładać materiał do skóry. Potem należy malucha posmarować oliwką lub kremem, założyć mu pieluchę i ubrać. Trzeba to robić od razu, ponieważ organizm tak małego dziecko szybko się wyziębia.

Jeśli rodzic mimo wszystko ma obawy i nie wie, jak kąpać noworodka, może za pierwszym razem poprosić o pomoc kogoś, kto nie ma z tym problemu. Może to być ciocia, która ma już swoje dzieci, albo babcia. Ponadto nie zaszkodzi odtworzyć któryś z filmików instruktażowych, które często zamieszczane są w sieci.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here