Laserowe usuwanie blizn, laserem frakcyjnym

0
1734

Blizny dotyczą większości z nas. Pokazują się po płytkich zranieniach i giną bez pozostawienia po sobie pamiątki. Co więcej są też takie, które spędzają nam sen z powiek, tworząc trudności estetyczne, a nawet i zdrowotne.

Na wstępie warto omówić precyzyjnie z jakimi rodzajami blizn mamy do czynienia. Ze względu na ich wygląd wyróżniamy trzy rodzaje. Pierwszym z nich są blizny przerostowe, zwane inaczej hipertroficznymi. Ich powstanie z reguły uwarunkowane jest przedłużającym się procesem gojenia czyli w wyniku infekcji. Blizny tego typu są czerwone, pogrubiałe, wznoszące się ponad poziom skóry, ponadto utrzymujące się w liniach rany. Wraz z upływem czasu może dojść do ich powolnego ustępowania. Drugim rodzajem blizn są keloidy, inaczej bliznowce. Są to zmiany przypominające guzy, które zbudowane są z tkanki łącznej włóknistej. W przeciwieństwie do blizn przerostowych, omówionych powyżej, poszerzają się poza obręby rany pierwotnej. Bardzo ważną cechą tego rodzaju blizn jest fakt, iż nie ulegają nieszczęśliwie samoistnej regresji wraz z upływającym czasem. Keloidy z reguły mają nieregularne kształty oraz czerwoną lub fioletową barwę. Ich tworzenie związane jest z indywidualnymi uwarunkowaniami do zbyt dużego wytwarzania włókien tkanki łącznej. Ostatnim rodzajem blizn są blizny atroficzne, zwane zanikowymi. Te blizny charakteryzują się zazwyczaj okrągłym kształtem. W związku z tym, że leżą poniżej poziomu skóry, wyglądem przypominają miejscowe zagłębienie. Powstają zazwyczaj w wyniku przebiegu trądziku lub przebytej ospy wietrznej. Do grupy blizn zanikowych zaliczane są także rozstępy.

Tworzenie się blizn jest naturalnym procesem gojenia się ciała po różnego rodzaju urazach przerywających ciągłość skóry. Uszkodzona skóra wymieniana jest tkanką łączną, a pokazane gojenie się rany przebiega na przestrzeni 4 faz. Faza 1 jest etapem zapalnym, który ma początek w chwili gojenia. W cyklu od 24-48 godzin dochodzi do przekrwienia, a naczynia włosowate stają się bardziej przepuszczalne. Rana zostaje wypełniona skrzepem krwi, który jest naturalnym opatrunkiem i chroni ranę przed odwodnieniem i drobnoustrojami chorobotwórczymi. Konsekwencją fazy zapalnej jest ograniczona faza zapalna. W tym etapie rana oczyszcza się. Do rany zaczynają dosięgać naczynia krwionośne, trwa to blisko siedmiu dni. W trzeciej fazie rozpoczyna się czas gojenia. Wytwarzany kolagen pełni rolę podtrzymywania powstającej blizny. Zachodzi równowaga między ilością produkowanego kolagenu, a tym, który ulega rozkładowi i usunięciu. Bardzo ważne jest aby pamiętać o cyklicznym oczyszczaniu rany i dezynfekcji, z tego powodu że czynności te minimalizują ryzyko pozostawania blizn. Końcową fazą w gojeniu się blizn jest okres przebudowy. Jest to długotrwały etap, który może trwać od kilku miesięcy, nawet do kilku lat.

Na decydujący wygląd blizny ma wpływ sporo czynników. Bardzo istotne są rodzaje urazu, czyli rozróżnienie czy powstały za sprawą zranienia, oparzenia, względnie cięcia chirurgicznego. Na ostateczny wygląd blizny ma wpływ również fakt w jakim miejscu na ciele się znajduje oraz indywidualne cechy organizmu, do których zaliczamy skłonność do bliznowacenia. wszystkie blizny w okresie swojej świeżości charakteryzują się różowym kolorem, natomiast wraz z upływem czasu bieleją i przybierają perłową barwę. nigdy niestety nie powracają do pierwotnego koloru skóry. spowodowane jest to niedostatkiem pigmentu w tkankach blizny. Także blizny skórne pozbawione są wszelkich przydatków skórnych jakimi są włosy, gruczoły łojowe oraz mieszki włosowe.

Musimy pamiętać o tym, że decydujący wygląd blizny zależy w dużym stopniu od naszej pieczołowitości w jej pielęgnacji. oprócz stosowania kremów i maści niewskazane jest zrywanie strupków, które powstają w okresie czasu gojenia się rany. Strupki w cyklu gojenia same odlatują, a ich zrywanie może doprowadzić do niechcianej infekcji oraz pomnożenia się blizny. Po operacjach w pobliżu brzucha lub cesarskim cięciu należałoby dbać o utrzymanie wagi. Nadmierny wzrost tkanki tłuszczowej spowoduje rozciągnięcie skóry, a wraz z tym blizny, która będzie większa, jeśli rana jest umieszczona na obszarach zagrożonych zwiększonym napięciem (np. na kolanie, łokciu) należałoby ograniczyć zginanie łokcia lub kolana aby nie doprowadzać do rozszarpania się blizny. Przez co najmniej rok blizna musi być chroniona przed promieniami słonecznymi. niedobór osłony kremami z filtrem lub okrywania blizny ubraniem może doprowadzić do przerostów, towarzyszyć może denerwujące swędzenie, ból i pieczenie.
Blizna wyciągana na promieniowanie słoneczne może jak również stać się dużo ciemniejsza co swoją drogą ją zaakcentuje.

Blizny jako najważniejszy proces gojenia się ran potrafią przyczynić się do odczuwania dyskomfortu nie tylko fizycznego ale także psychicznego. często oferowane są techniki plastyczne i chirurgiczne w celu usunięcia blizn. Są jakkolwiek bolesne i inwazyjne. Niosą za sobą ryzyko powikłań, jednakże nie są koniecznością i najlepszym rozwiązaniem na pozbycie się tych nieeleganckich zmian.

Usuwanie blizn za pomocą lasera Emerge TM oferuje gabinet kosmetyczny Lublin Laser Look, ul. Głęboka 10/36, 20-612 Lublin, tel. 730-082-090. Laser Emerge TM wywodzi się z grupy laserów frakcyjnych. Przystosowany jest do zabiegów redukujących zmarszczki, a także wszelkich zmian skórnych spowodowanych procesem starzenia. Redukuje rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, nierówności tekstury skóry, powierzchniowe zmiany pigmentowe, rozstępy oraz przede wszystkim pomaga wyeliminować blizny. Z wykorzystaniem jego możliwe jest pozbycie się nieładnych blizn bez konieczności wizyty u chirurga. Uważa się go więc za znakomitą alternatywę dla innych procedór zwalczających zmiany skórne. Zaczerwieniona skóra i opuchlizna w polu zabiegu ogranicza się do zera w ciągu od 24 do 48 godzin. Mimo to nie jest konieczna rezygnacja z typowych obowiązków i aktywności. Przy tym laser na blizny Emerge TM jest w zupełności bezpieczny dla organizmu człowieka i nie powoduje niepożądanych powikłań. Wytwarza wiązki laserowe, które nie obejmują całej powierzchni tkanki poddawanej terapii, a jedynie pewną jej część w postaci punktów. Jego kompleksowość i uniwersalność umożliwia ujędrnienie i napięcie skóry, przywraca produkcję przez fibroblasty nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Trzeba zaznaczyć, że laser ten jest przeznaczony do zabiegów, które nie wymagają okresu rekonwalescencji, Najistotniejszy jej okres jest niezmiernie krótki. Jest to jedno z wyjątkowo sprawdzonych rozwiązań dzięki czemu możliwa jest walka z bliznami różnego pochodzenia. Ilość zabiegów koniecznych do zlikwidowania niechcianej blizny jest zależna od jej wielkości. Pierwsze efekty można dostrzec już następnego dnia, a pełne rezultaty otrzymuje się nawet po 3 miesiącach, po czasie gdy skóra zostanie przebudowana i zagojona.

Laser Look, ul. Głęboka 10/36, 20-612 Lublin, tel. 730-082-090

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here