Mech na ścianie to jeden z najbardziej wiodących trendów w stylizacji wnętrz. Wertykalne ogrody zazieleniają kolejne mieszkania i biura, diametralnie zmieniając charakter ozdabianych pomieszczeń i poprawiając samopoczucie osób, które w nich przebywają. Dowiedz się, dlaczego zielone ściany z mchu to świetny pomysł, poznaj ich rodzaje i największe zalety. Jesteśmy przekonani, że mech dekoracyjny zawróci Ci w głowie!

Ściana z mchu – sekret roślin stabilizowanych

Proces stabilizacji roślin polega na zanurzeniu ręcznie zebranych, najpiękniejszych, rozkwitniętych okazów w specjalnym, glicerynowym roztworze. Dzięki temu zachowują one swój kolor, kształt, ale też miękkość na całe lata – nie rosną i nie wymagają żadnych rytuałów pielęgnacyjnych. Mało tego – wręcz nie wolno ich podlewać, spryskiwać wodą ani nawozić. Później z takiego stabilizowanego mchu leśnego lub chrobotka reniferowego można wykonać ciekawe, dekoracyjne aranżacje, a nawet cały wertykalny ogród. Z roślin tworzy się specjalne, wyklejane panele, które mocuje się później bezpośrednio do ściany.

Zielone ściany z mchu nie są może najtańszą możliwą dekoracją, ale są ku temu powody. Mech zbierany jest ręcznie i wymaga specjalistycznej, precyzyjnej obróbki. Później zakonserwowane rośliny przyklejane są do płyt PCF bądź MDF (co pozwala na samodzielną instalację) albo instalowane przez fachowców bezpośrednio na wskazanej ścianie. Panel można zaprojektować pod konkretny wymiar.

Mech leśny czy chrobotek reniferowy? Jaką formę zielonej ściany wybrać?

Większość zielonych ścian powstaje przy użyciu mchu leśnego, co wcale nie oznacza, że ich struktura wygląda zawsze tak samo. Mech leśny dzieli się na płaski i kępkowy (inaczej poduszkowy) – ten pierwszy to stabilizowany porost, który tworzy całkiem płaską powierzchnię, a ten drugi układa się w półokrągłe, mięciutkie wybrzuszenia. Niektóre firmy oferują zielone ściany z mchu jednego rodzaju lub łączą oba gatunki pół na pół. Najlepsi wykonawcy, tacy jak 4Nature System, dają wybór różnych proporcji (zarówno 1:0, jak i 1:1 czy 7:3) – o ostatecznym efekcie decyduje Klient. 4Nature System wykorzystują zarówno mech leśny (https://4naturesystem.com/pl/dekoracyjny-mech-na-scianie-mech-lesny), jak i bardziej gąbczastego chrobotka reniferowego zbieranego w Norwegii. Naturalny chrobotek ma kolor szary, ale można zakupić ścianę w dowolnym, barwionym kolorze – od zieleni, przez róż, aż po niebieski i całą gamę innych kolorów.

Mech dekoracyjny na ścianę może przybierać rozmaite formy. Zwykle są to prostokątne lub kwadratowe, zielone panele, ale opcji jest o wiele więcej: geometryczne i abstrakcyjne wzory, ściana z efektem 3D, a nawet logo, napis czy artystyczny obraz z mchu. Uwaga: nie przestrasz się specyficznego, delikatnego zapachu – jest on naturalny i występuje jedynie na początku, a z czasem coraz bardziej słabnie.

Mech na ścianie – największe zalety

1. Zero pielęgnacji

Jeśli chcesz wpuścić do wnętrza trochę zieleni, ale nie masz czasu (lub ochoty) na zajmowanie się roślinami – mech dekoracyjny to strzał w dziesiątkę. W przeciwieństwie do tradycyjnych roślin, nie wymaga on większej uwagi – nie trzeba, a nawet nie można go podlewać, przesadzać, spryskiwać, nawozić, oczyszczać z kurzu, czy wystawiać na pełne słońce. Jednym słowem, mech stabilizowany nie wymaga żadnej opieki, nie mówiąc już o leczeniu chorych okazów czy sprzątaniu opadających liści. Gdy wrócisz do mieszkania po kilku miesiącach nieobecności, mech na ścianie będzie prezentował się dokładnie tak samo, jak przed Twoim wyjazdem!

2. Długowieczność

Jeśli Twoja ściana z mchu będzie trzymana w odpowiedniej wilgotności, czyli w warunkach pokojowych, i nie będziesz jej zbytnio przeszkadzać – mech nie zwiędnie, nie wyschnie, nie zmieni zapachu ani koloru. Mech dekoracyjny się nie starzeje i może cieszyć oko kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.

3. Lepsze samopoczucie i zdrowie

Udowodniono, że zieleń w pomieszczeniach – także w formie ogrodów wertykalnych – wywiera pozytywny wpływ na samopoczucie i zdrowie obcujących z nią osób. Ściana z mchu odpręża, uspokaja, a przy tym poprawia humor. Mało tego – nie przyciąga insektów, drobnoustrojów ani kurzu, przez co jest idealna dla alergików!

4. Poprawiona akustyka

I mech leśny, i chrobotek reniferowy pochłaniają fale dźwiękowe, co znacząco poprawia akustykę danego pomieszczenia. W środku będzie wszystko lepiej słychać, podczas gdy z zewnątrz nie będą docierać dekoncentrujące czy irytujące dźwięki. Ta właściwość przyda się nie tylko w prywatnych mieszkaniach, ale też w biurach, zwłaszcza w salach konferencyjnych, gdzie ceni się dyskrecję i swobodę rozmowy.

5. Estetyka

Mech na ścianie to przede wszystkim estetyczna, oryginalna dekoracja i prawdziwy raj dla zmysłów. Ozdobione w ten sposób wnętrze od razu nabiera lżejszego, baśniowego, a jednocześnie bardziej energetycznego wyglądu. Mech jest na tyle uniwersalny, że będzie pasował do każdego wystroju, choć najpiękniej zgra się z naturalnymi materiałami – w tym drewnem czy różnego rodzaju kamieniami. Nie dość, że zieleń pozwoli odpocząć oczom, to jeszcze ukoi inne zmysły – pomogą w tym zapach lasu i przyjemna, miła w dotyku faktura.

Jak widać, mech dekoracyjny na ścianę to pomysł doskonały – zamów własny wertykalny ogród u sprawdzonego wykonawcy i ciesz się zielenią we własnych czterech kątach!

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here