Oregano to obecnie dość dobrze znane w Polsce ziele spożywcze, które stosuje się do wielu aromatycznych potraw. Najszersze zastosowanie ma w kuchni włoskiej i prowansalskiej. Coraz częściej jednak zwraca się również uwagę na jego niezwykłe właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne. Poznajmy zatem, na czy polega niezwykłość rośliny o przewrotnej nazwie lebiodka pospolita.

Oregano dla wielu jest bardzo znaną i powszechnie wykorzystywaną przyprawą, szczególnie w kuchni włoskiej, nadającą niejednemu daniu wyjątkowy aromat i smak. Jednakże oregano jest także bardzo szeroko wykorzystywane w medycynie naturalnej, jako zioło lecznicze i pielęgnacyjne. Co warto o nim wiedzieć i jak wpływa na nasz organizm? 

Lebiodka pospolita, czyli oregano

Lebiodka pospolita to druga nazwa pod którą występuje oregano. Rośnie w Europie Azji oraz Ameryce Północnej. W Polsce natomiast jest rośliną pospolitą, występującą na obszarze całego kraju. Historia oregano sięga czasów starożytnych, gdzie o jej właściwościach wiedział już Hipokrates i Arystoteles. Była ona wtedy stosowana na bóle mięśni, ukąszenia czy wzmocnienie odporności. 

Liście oregano mają jajowaty kształt i znajdują się na nich gruczoły wytwarzające olejki eteryczne. To właśnie z nich pozyskiwany jest słynny olejek z oregano o wielu leczniczych właściwościach.

Oregano a nasze zdrowie

Jak oregano może wpłynąć na nasze zdrowie i czy warto je stosować?

Głównym składnikiem oregano jest olejek eteryczny, określany jako olejek tymolowy, który zawiera w sobie tymol oraz karwakrol. Tymol jest organicznym związkiem chemicznym wykazującym silne właściwości dezynfekujące, natomiast karwakrol to związek o właściwościach przeciwgrzybiczych, przeciwbólowych, przeciwrobaczych oraz moczopędnych. Ponadto, oregano zawiera duże ilości witaminy A, B, C, E, K, odpowiadające za szereg różnych procesów zachodzących w naszym organizmie oraz spełniających w nim liczne funkcje. 

  • Oregano przede wszystkim służy poprawie funkcjonowania układu pokarmowego. Zwiększa wydzielanie śliny, soku żołądkowego i żółci, a przez to usprawnia procesy trawienne i przyswajanie pokarmów. Zalecane jest też jego stosowanie przy problemach żołądkowych, biegunce, niestrawności i wzdęciach, gdyż olejki eteryczne znajdujące się w oregano rozluźniają mięśnie gładkie, a co za tym idzie mogą pomóc w ograniczaniu skurczów mięśni.
  • Lebiodka pospolita jest także sprawdzonym środkiem na kaszel: działa wykrztuśnie oraz rozkurczowo.
  • Pomaga oczyszczać nos i drogi oddechowe poprzez regularne inhalacje. 
  • Oregano jest także ziołem przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym, dzięki zawartemu w nim tymolu i karwakrolu. 
  • Przyspiesza gojenie się ran. 

Więcej na ten temat można przeczytać: https://www.exitdoor.pl/zdrowie-i-uroda/oregano-wlasciwosci/

Jak widać, oregano to nie tylko aromatyczna przyprawa, nadająca się do wielu rożnych potraw. Posiada ono również ogromny potencjał zdrowotny. Warto zatem znacznie częściej mieć to na względnie podczas komponowania codziennego menu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here