Alkomaty to urządzenia coraz częściej używane przez kierowców prywatnych. Pozwalają na szybką weryfikację stanu trzeźwości, co można wykorzystać zarówno w zakładzie pracy, jak i podczas codziennej jazdy po mieście. Alkomat pozwala na zachowanie bezpieczeństwa na drodze bez potrzeby ponoszenia dużych kosztów. Aby spełniał swoją funkcję, musi być precyzyjny i pozwalać na szybkie uzyskanie wyniku badania. Jak wybrać najlepszy alkomat do swoich potrzeb?

Szeroki wybór alkomatów na rynku

W sklepach dostępne są alkomaty w różnych kształtach i rozmiarach. Najważniejszą cechą jest rodzaj zastosowanych czujników, które wykrywają alkohol w wydychanym powietrzu. Najtańszym rozwiązaniem jest zakup alkomatu wyposażonego w sensor półprzewodnikowy. Reaguje on na alkohol utleniający się na powierzchni wbudowanej elektrody. Tego rodzaju sprzęt nie jest jednak zbyt dokładny, a na wynik badania mogą mieć wpływ wcześniej przyjmowane posiłki, a nawet warunki panujące w otoczeniu.

Ekonomiczne alkomaty półprzewodnikowe

Zdecydowanie lepszym produktem jest zakup alkomatu wyposażonego w czujnik elektrochemiczny. Jego działanie polega na przemianach spowodowanych pod wpływem zmieniającego się stężenia gazu. Taki sprzęt jest dokładniejszy i rezultat badania może być podawany nawet w tysięcznych częściach promila. Selektywne wykrywanie alkoholu pozwala ograniczyć wrażliwość urządzenia na inne substancje, dzięki czemu nie trzeba obawiać się o przekłamania wyniku tak, jak w przypadku alkomatów półprzewodnikowych.

Precyzyjne urządzenia elektrochemiczne

Z uwagi na dokładność pomiarów, urządzenia oparte sensorach elektrochemicznych są używane przez funkcjonariuszy Policji podczas kontroli drogowych. Są tanie w eksploatacji, a także odporne na warunki zewnętrzne. Za ich pomocą możliwe jest przeprowadzanie pomiarów w krótkich odstępach czasowych. Dodatkowo kalibracja i inne czynności serwisowe mogą być wykonywane stosunkowo rzadko, średnio co 500 pomiarów lub raz na 12 miesięcy.

Zakres wskazań i warunki przechowywania

Podczas wybierania alkomatu należy także zwrócić uwagę na zakres wskazań stężenia alkoholu. Wysokiej jakości urządzenie powinno być w stanie działać w zakresie od 0,0 ‰ do przynajmniej 4,0 ‰, najlepiej z dokładnością do 0,01 ‰. Pozwala to uzyskać wiarygodny i powtarzalny wynik badania. Warto dodać, że alkomat powinien być przechowywany w miejscach nienarażonych na występowanie wysokich temperatur. W razie wątpliwości należy skonsultować się z instrukcją dołączoną przez producenta.

Trwałość i funkcje dodatkowe alkomatów

Każdy kierowca chce, aby alkomat służył przez długi czas. Aby było to możliwe, urządzenie powinno mieć obudowę wykonaną z trwałego materiału odpornego na uszkodzenia mechaniczne i zmienne temperatury. Warto zwrócić uwagę na modele, które sygnalizują nieprawidłowe warunki otoczenia. Ważny jest też czujnik wskazujący rozładowanie baterii oraz ilość wykonanych pomiarów. Dzięki tym udogodnieniom wybrane urządzenie będzie mogło służyć do badania trzeźwości wielu kierowców w krótkim czasie, niezależnie od pory dnia i warunków panujących na drodze lub w zakładzie pracy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here