Trudno jednoznacznie stwierdzić, które miasto w Polsce jest stolicą mody. W porównaniu do innych krajów, posiadających takie modowe centra jak Paryż, Londyn czy Nowy Jork, gdzie swoje siedziby mają najwięksi projektanci oraz domy mody, Polska wypada raczej blado. Na szczęście w ostatnich latach się to zmienia i Polacy zaczynają eksperymentować z własnym ubiorem. Nie bez sukcesów! Dlaczego Warszawa może być stolicą polskiej mody?

Możliwości dużego miasta

Warszawa jest stolicą Polski, co już pozycjonuje ją wyżej od innych miast – ma świetne połączenie z całym światem, to tutaj zjeżdżają osoby z całego kraju, którzy chcą osiągnąć sukces. Wiele młodych osób wierzy, że właśnie mieszkając w Warszawie zostaną zauważeni, zdobędą niezbędne w tej branży doświadczenie oraz wykształcenie. To sprawia, że na ulicach spaceruje wiele osób, które są po prostu dobrze ubrane, wiedzą co jest trendy, potrafią wyrazić siebie ubiorem, wyróżnić się z tłumu. Być może fakt, że jest to duże miasto, pełne wielu różnorodnych osobowości, sprawia, ze czują się tutaj pewniej. W mniejszych miastach ludzie, którzy odstają od powszechnie przyjętych schematów modowych, mogą niestety częściej spotkać się z krzywymi spojrzeniami. Warszawa to również miejsce wielu koncertów, festiwali oraz pokazów mody. Często to właśnie tutaj możemy podglądnąć pracę modelek na żywo – niejeden renomowany dom mody już prezentował tu swoje kolekcje. Niektóre pokazy organizowane są podczas różnych targów modowych.

Praca

Wiadomo, że jeśli myślimy o karierze w modzie, to trzeba zdobyć odpowiednie doświadczenie i mieć „to coś”. W Warszawie łatwiej zdobyć pracę jako asystent projektanta, czy nawet jako osoba w sklepie, która zajmuje się ekspozycją. Jeżeli masz już wyrobioną markę i możesz stylizować innych, to tutaj znajdziesz mnóstwo znanych osób, które często korzystają z usług doradców zakupowych czy stylistek – i to nie tylko przed ważnym wydarzeniem, takim jak premiera filmu, ale także podczas produkcji teledysków, filmów czy koncertów. Jednak moda to także czasopisma zajmujące się tą tematyką. Być może twoim celem nie jest projektowanie a właśnie pisanie o modzie. Najlepiej jak najwcześniej uderzać do znanych redakcji na praktyki, bądź staże. Bo jak się uczyć, to od najlepszych! A takich w stolicy nie brakuje.

Sklepy i domy mody

To, że Warszawę pokochali projektanci, celebryci, czy blogerzy modowi – to fakt powszechnie znany. Ludzie garną się do stolicy, bo wiedzą jakie możliwości daje. To tutaj mamy do dyspozycji wiele butików i sklepów znanych marek. A wiadomo, że im większy wybór, tym lepiej. Można spotkać tutaj sklepy z odzieżą klasyczną, inspirowaną różnymi krajami czy też odważną i nowoczesną. To tu sprzedają także polscy młodzi twórcy, którzy dopiero chcą dotrzeć ze swoim produktem do grupy docelowej. Warto zwrócić uwagę na dom mody Klif” https://klif.pl/warszawa – wyróżniony prestiżową nagrodą Grand Prix podczas 8. Edycji Shopping Center Forum & Awards dla najlepszego centrum handlowego w Polsce. W swojej ofercie posiada wiele marek znanych projektantów, wśród których nawet najbardziej wybredny fashionista znajdzie coś dla siebie.

Świadomie stosowana na co dzień moda, jest w Polsce na etapie intensywnego rozwoju – mniej lub bardziej zaawansowanego, w zależności od konkretnego regionu. Mamy już znanych projektantów, jednak statystyczny Polak jeszcze chyba nie czuje potencjału płynącego z odpowiednio skomponowanego ubioru. Trend jednak powoli się odwraca, co każe sądzić, że dobrze ubranych ludzi będzie coraz więcej. A Warszawa może w tej chwili być naszym światełkiem w tunelu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here