Na komfort snu wpływa wiele czynników – bardzo ważny jest właściwy dobór materaca, kołdry, ale i poduszki czy kompletu pościeli. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając poduszkę, jak dopasować odpowiednią do naszych potrzeb.

Jeśli zastanawiasz się, jaką poduszkę kupić do sypialni czy pokoju swojej pociechy, musisz wiedzieć, czym kierować się podczas zakupu. Oferta jest bardzo szeroka – m.in. poduszki puchowe, z wsadem syntetycznym, specjalistyczne, w różnym rozmiarze itd. Osobną kategorię stanowią też poduszki dziecięce.

Na co zwrócić uwagę, wybierając poduszkę?

Aby dobrać idealną poduszkę dla siebie, trzeba zwrócić uwagę m.in. na jej kształt oraz wielkość, ulubioną pozycję spania, rodzaj wypełnienia (naturalny, syntetyczny itd.), ewentualne problemy zdrowotne.

Właściwa poduszka powinna przede wszystkim podpierać kręgosłup w naturalnej pozycji, a także zapewnić komfort i wygodę. Warto dodać, że w przypadku alergików powinna być też odporna na roztocza, czyli wykonana z materiałów hipoalergicznych.

Wysokość poduszki

Przede wszystkim poduszka musi stanowić dobre podparcie dla kręgosłupa i szyi, co wynika w dużym stopniu z naszej ulubionej pozycji do spania – np. na boku, na brzuchu itd. Weźmy jednak pod uwagę, że idealna pozycja to taka, w której kręgosłup pozostaje całkowicie prosty. Do wyboru są poduszki o niskiej, średniej i wysokiej wysokości.

Kształt poduszki

Bardzo ważny jest też odpowiedni kształt poduszki – anatomiczna dopasowuje się do kształtu ciała (głowy, szyi i ramion), a zatem będzie wygodna dla osób, które śpią na plecach lub na boku. Z kolei poduszka klasyczna przypadnie do gustu osób, które zmieniają pozycję w trakcie snu lub lubią spać na brzuchu.

Wypełnienie poduszki

Najczęściej wybieramy spośród trzech wypełnień – popularne są poduszki z wsadem naturalnym, czyli pierzem albo puchem, gdyż są delikatne w dotyku, przyjemne i łatwe do ułożenia. Dzięki nim poduszka staje się sprężysta i elastyczna. Sprawdzi się dla osób sypiających na boku, plecach czy też na brzuchu.

Poduszki puchowe mają jednak konkurencję w postaci wypełnień syntetycznych. Dla alergików będą one lepsze, gdyż nie wywołują podrażnień. Co więcej, można je prać w pralce. Warto wziąć pod uwagę także wsad piankowy lub lateksowy, który gwarantuje maksymalne podparcie dla kręgów szyjnych.

Jeśli po przebudzeniu boli Cię szyja lub kręgosłup, źródłem dolegliwości może być właśnie niedopasowanie poduszki albo materaca czy też niewłaściwa pozycja.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here