Cytologia jest to badanie które umożliwia wczesną diagnostykę raka szyjki macicy. Badanie to powinno być wykonywane regularnie przez każdą kobietę po ukończeniu 20 roku życia. Cytologia jest nieinwazyjna i bezbolesna, a przy tym pozwala na podstawową diagnozę w przypadku choroby. Nieprawidłowy wynik cytologii wymaga wykonania bardziej szczegółowej diagnostyki w kierunku raka szyjki macicy. Wykonywany jest ono przez pobranie specjalną szczoteczką wymazu z szyjki macicy. Cytologia umożliwia również potwierdzenie rozpoznania zakażenia wirusem HPV. Czym dokładnie jest cytologia? Kiedy ją wykonać? Jak przygotować się do badania i jak ono wygląda? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/cytologia-badanie-profilaktyczne-dla-kazdej-kobiety/ 

Cytologia – czym jest? 

Cytologia jest to badanie, które ma na celu ocenę komórek pobranych z tarczycy oraz kanału szyjki macicy. Umożliwia ona wykrycie zakażenia wirusem HPV. Infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) występuje najczęściej u kobiet, który rozpoczął współżycie seksualne i wiąże się z ryzykiem rozwoju raka szyjki macicy. Szczególnie dotyczy to infekcji szczepami wirusa 18 i 16. Badanie cytologiczne pomaga wykryć również komórki przedrakowe i rakowe. 

Cytologia – kiedy ją wykonać? 

Cytologia powinna być wykonywana regularnie przez każdą z pań, która ukończyła 25 rok życia. Badanie to powinno być wykonywane również u kobiet, u których minęły już 3 lata od momentu rozpoczęcia współżycia płciowego. Cytologia zalecana jest jako badanie profilaktyczne raz na 3 lata. Czasami istnieje potrzeba wykonania badania z większą częstotliwością. Cytologia, która powinna być wykonywana co rok jest zalecana osobom, których są nosicielami wirusa HPV, a także wirusa HIV i kobietom ze znacznie obniżoną odpornością. 

W jaki sposób przygotować się do badania? 

Żeby wynik cytologiczny był wiarygodny, konieczne jest odpowiednie przygotowanie się do badania. Chodzi tutaj przede wszystkim oto, aby zaprzestać stosowania wszystkich preparatów dopochwowych lub irygacji na 2 lub 3 dni przed wizytą . Ponadto na 24 godziny przed cytologią konieczne jest powstrzymanie się od współżycia seksualnego. 

Jak wygląda badanie cytologiczne? 

Podczas badania konieczne jest zastosowanie wziernika oraz specjalnej szczoteczki. Pacjentka musi ułożyć się wygodnie w fotelu ginekologicznym, a lekarz wprowadza do jej pochwy wskaźnik i przesuwa specjalną szczoteczkę po szyjce macicy. 

Istnieje również rodzaj badania, który zwany jest cytologią płynną. Polega ona na pobraniu wymazu do płynnego podłoża. Ta metoda jest bardziej rekomendowana, ponieważ pozwala na uzyskanie komórek nie uszkodzonych i w tym celu pozwala na dokładniejszą ocenę i postawienie lepszej diagnozy. 

Zobacz też: http://miedzyrzecka.pl/kolposkopia-kiedy-ja-wykonac-jak-przebiega/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here