Chociaż w obecnych czasach coraz częściej jest zastępowany przez elektroniczne zamienniki, nadal ma się całkiem nieźle i jest potrzebny ludziom. Papier, bo o nim mowa, nadal jest używany jako materiał, z którego powstają książki, chusteczki czy zeszyty. Czy jednak każdy ma świadomość tego, jak powstaje papier?
Za wynalezienie papieru moglibyśmy podziękować Chińczykom. Około 105 r. p. n. e. to właśnie oni, przez przypadek, odkryli papier. Zauważyli, że na matach używanych przez nich do czyszczenia jedwabnej waty, osiada cienka warstwa materiału, na której jest możliwość tworzenia znaków. Chociaż próbowali w ten sposób uzyskać więcej papieru, okazało się, że niestety produkcja papieru z jedwabiu jest zbyt kosztowna.
Z tego względu Chińczycy zdecydowali się wykorzystywać do produkcji lniane tkaniny oraz włókna roślinne. Za powstanie papieru czerpanego jest odpowiedzialny Tsai Lun, pochodzący z Chin urzędnik. To właśnie on zmoczył sitko w miksie powstałym z drzewnego łyka, sieci rybackich oraz resztek konopi. Powstałe dzięki takiej technice arkusze wyciskał z nadmiaru wody, a następnie suszył. Państwo chińskie dbało o to, by sekret powstawania papieru czerpanego pozostał w ścisłej tajemnicy.
Wynalazek, jakim był papier, trafił do innych regionów kuli ziemskiej dopiero mniej więcej 700 lat po jego odkryciu. Podobnie jak wcześniej w Chinach, również w innych regionach doprowadził on do rewolucji w przekazywaniu sobie informacji.
Aktualnie produkcja papieru odgrywa ważną rolę w przemyśle
Ewolucji podległa również technika jego powstawania i obecnie wykorzystuje się głównie celulozę do produkcji papieru. Ważne, aby miała ona pochodzenie zwierzęce. Aby uzyskać zadowalający efekt, celulozę miesza się z wodą, a następnie przekazuje do specjalnego młynu. W kolejnych krokach roztwór uzupełnia się o klejące substancje, skrobię oraz kredę, czyli węglan wapnia odpowiadający za biały kolor arkuszy.
Następnie, papier jest formowany na specjalnym sitku, gdzie zostaje poddana procesowy wyschnięcia. Kolejno, wstęga jest zwijana w zwoje, które trafiają do drukarni. To właśnie dzięki nim możemy później cieszyć się z przyjemności czytania książek czy dzielić papier na inne formaty, jak zeszyty, notesy czy kolorowe karteczki.
Jak powstaje papier obecnie?
Do jednych z podstawowych surowców, które możemy wykorzystać do produkcji papieru należą roślinne włókna dostarczane przez takie drzewa jak świerk, jodła czy buk, a także jednoroczne rośliny np. konopie, trzcina czy bawełna. Wśród istotnych surowców służących do produkcji papieru są także wtórne surowce, jak np. tkaniny, w których składzie jest włókno roślinne. Podczas obróbki termicznej z drewna jest otrzymywana masa celulozowa, a dzięki mechanicznej pracy powstaje tzw. drzewny ścier. To właśnie te dwa surowce mają największy wpływ na zdecydowaną większość światowych pokładów papieru.
W trakcie wyrabiania papieru mamy do czynienia z dwoma najważniejszymi fazami. Pierwsza z nich polega na przygotowaniu masy papierniczej. Na początku rozdrabnia się surowiec, czyli prasuje i rozgniata masę. To bardzo ważny etap, który ma wpływ na późniejsze etapy powstawania papieru. Kolejno, masa celulozowa jest łączona z barwnikami, wodą, kredą, klejem oraz rozdrobnioną makulaturą. Dzięki temu, że na powierzchni papieru znajduje się klej, całość zyskuje szczelność oraz odporność na ciecze.
Jak zrobić, aby papier był kolorowy?
W tym celu wystarczy dodać kilka barwników do masy. Aby to uczynić, odsączoną masę papierniczą układamy na specjalnym sicie i pozwalamy reszcie wody na wycieknięcie. Następnie, istotnym krokiem jest spilśnianie papieru. Sprowadza się ta czynność do użyciu walca w celu rozłożenia poszczególnych włókien papieru. Dzięki wywieranemu na masę naciskowi, włókna są odpowiednio rozłożone.
W kolejnej fazie, która polega na docelowej produkcji papieru, na mokro łączy się włókna i prasuje. Papierowa wstęga jest następnie transportowana do prasy, gdzie kolejny raz podlega odparowaniu wody i zostaje uprasowana. Następnie przenosi się ją na cylindry, które ułatwiają suszenie. Po uzyskaniu satysfakcjonującego momentu w postaci gładkiej i odpracowanej wstęgi, chłodzi się ją, a następnie zwija.
Wśród rodzajów papieru, ze względu na rodzaj powierzchni można go podzielić na kilka kategorii. Mamy do wybory papier gładki, matowy, karbowany a nawet w prążki.
Warto wiedzieć, że każdy papier może być także uszlachetniony poprzez delikatną powłokę np. parafinową czy kredową. Dzięki temu papier uzyska lekko błyszczący akcent, czyli lakier. Najczęściej lakieruje się ozdobne pudełka czy teczki, albumy firmowe.