Jak usunąć wiadomości na fb to wiecznie popularny i aktualny temat. Mnóstwo osób było w sytuacji, kiedy wysłało wiadomość tekstową, zdjęcie, film, nagranie głosowe czy naklejkę do innej osoby, niż pierwotnie chcieli. Zdarza się też, że ktoś pisze wiadomość, lecz po jakimś czasie stwierdza, że się nią wygłupił i jest ona pozbawiona jakiegokolwiek sensu.

Bywa też tak, że niektóre wiadomości w danej konwersacji są nam zupełnie bezużyteczne lub zawierają osobiste informacje i nie chcemy, aby były przechowywane w aplikacji Messengera. Ktoś kto w jakiś sposób zdobyłby nasz telefon, mógłby teoretycznie dowiedzieć się rzeczy, których nie powinien nigdy zobaczyć.

Jedynym pewnym, ale niekoniecznie najlepszym sposobem usuwania wiadomości z Facebooka jest wejście w odpowiednią konwersację, kliknięcie ikonki opcji obok wiadomości i kliknięcie usuń, a następnie potwierdzenie wyboru. Podobnie w Messengerze, klikamy i przytrzymujemy wiadomość którą chcemy usunąć, i obok opcji „kopij”i „udostępnij” mamy możliwość wykasowania wiadomości.

W czym jest więc problem?

Nie usuwamy wysłanej już wiadomości z serwerów Facebooka, a jedynie kasujemy naszą kopię fragmentu konwersacji. Oznacza to, że osoba, do której wysłaliśmy wiadomość, zobaczy ją mimo że my ją usunęliśmy. Opcja ta nie przynosi więc oczekiwanych efektów jeśli wysłaliśmy wiadomość, zdjęcie czy film do innej osoby niż chcieliśmy przez pomyłkę. Jedyne zastosowanie ta możliwość ma wtedy, kiedy chcemy usunąć wiadomości z osobistymi danymi z naszego urządzenia i nie przeszkadza nam, że druga osoba ma możliwość odczytania tego, co wysłaliśmy.

Innym sposobem kasowania wiadomości na portalu jakim jest Facebook jest niedawno wprowadzona opcja tajnej konwersacji. Polega ona na tym, że nasz czat z drugą osobą jest specjalnie szyfrowany, a wiadomości które piszemy do niej samoistnie znikną i nie zostaną nigdzie zapisane. Liczbę sekund, jaka ma minąć do usunięcia wiadomości od momentu jej wysłania przez nas, ustalamy sami. Nie kasujemy więc naszych wiadomości.

facebook i telefon

One samoistnie znikają i nie zostawiają nigdzie śladu, przestają się wyświetlać także odbiorcy komunikatu. Nadal jednak nie jest to rozwiązanie idealne: musimy wiedzieć jeszcze przed wysłaniem wiadomości że chcemy, aby ona zniknęła. Rzadko tak się dzieje, szczególnie kiedy przez pomyłkę wyślemy coś do innej osoby niż planowaliśmy. Poza tym funkcja ta jest dostępna w aplikacji Messengera, na Facebooku Lite oraz Messengerze Lite już nie.

Użytkownicy słabszych telefonów, które mają bardzo mało pamięci wbudowanej i operacyjnej zapewne nie wykorzystają więc potencjału tej funkcji. A szkoda, bo mimo wszystko może być ona przydatna, jeśli wiemy, że chcemy z kimś uzgodnić ważne, prywatne tematy. Uruchamiamy wtedy tryb prywatnej konwersacji i jest to nowy czat na specjalnych warunkach, a po jego zamknięciu w oknie wiadomości z tą samą osobą nie ma śladu po naszej „tajnej” konwersacji.

Być może w przyszłości opcja ta trafi także do okrojonych wersji aplikacji od Facebooka, przeznaczonych na słabsze urządzenia z systemem operacyjnym Android. Póki co jednak nie wiadomo, czy kiedykolwiek tak się stanie. Zapewne zależy to też od popularności i funkcji i sygnałom, jakie docierają do administracji portalu od jego użytkowników.

Kilka miesięcy temu wokół Facebooka powstało niemałe zamieszanie. Podobno jego właściciel, Mark Zuckberg, miał możliwość kasowania wiadomości z cudzego Messengera. Wielu użytkowników portalu było oburzonych tym faktem.

messenger

Nie chodziło o możliwość kasowania wiadomości w ten sposób, tylko o to, że przeciętny użytkownik serwisu może co najwyżej skasować swoją kopię wiadomości, a Zuckberga najwyraźniej takie ograniczenia już nie dotyczą. Wtedy też administratorzy portalu zapowiedzieli, że funkcja ta będzie w przyszłości dostępna dla zwykłych użytkowników. Nie wiadomo kiedy jednak pojawi się na naszych telefonach.

Warto zauważyć, że pełne i stuprocentowe kasowanie wiadomości, m.in. z Facebooka i Messengera, może nigdy nie być możliwe. Nawet gdybyśmy mogli w ułamku sekundy kasować wiadomości, zdjęcia i filmy, które już trafiły do odbiorcy, to bardzo możliwe że on od razu kiedy otrzymał wiadomość zdążył się z nią zapoznać.

Jesteśmy bowiem w XXI wieku, gdzie większość ludzi cały czas jest w kontakcie ze światem dzięki internetowi. Przeczytanych już słów czy zobaczonych zdjęć, obejrzanych filmów i usłyszanych nagrań nie wymażemy komuś z pamięci. Warto mieć to na uwadze i bardzo uważać na to co i do kogo wysyłamy korzystając z nowoczesnych technologii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here