Soda oczyszczona to prawdziwa królowa wśród środków czyszczących. Jeśli dobrze się przyjrzymy, znajdziemy ją w składzie bardzo wielu sklepowych środków czystości. Nie dzieje się tak bez przyczyny. Soda oczyszczona ma naprawdę wspaniale właściwości czyszczące, a przy tym jest jeszcze tania i bardzo uniwersalna. Za jej pomocą pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu z pralki i lodówki, usuniemy uporczywe, zaschnięte zabrudzenia z piekarnika, oraz tłuste plamy z mikrofali. Przyda się również do mycia fug, podług, trudno dostępnych miejsc, a nawet zębów. Jak zatem jej używać?

Czyszczenie pralki
Każdy zapewne kiedyś borykał się z problem nieprzyjemnego zapachu pleśni i wilgoci z pralki. To naturalne. Wnętrze prali stale jest narażone na kontakt z wilgocią. W środku bębna pozostają często resztki brudu pochodzące z pranej odzieży, niewielkie ilości źle wypłukanych środków piorących, oraz inne zanieczyszczeń. Aby się tego wszystkiego pozbyć nie trzeba zaraz wydawać pieniędzy na drogie preparaty sklepowe. Z pomoc przychodzi tu właśnie soda oczyszczona.

Warto dokładnie oczyścić pralkę nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale przed wszystkim higieniczne. Jeśli postawimy brud samemu sobie, z czasem we wnętrzu sprzętu zacznie się gromadzić pleśń. Zobaczymy ją szczególnie w gumowych uszczelkach przy drzwiczkach pralki, bo tam najczęściej kumuluje się brud i wszelkie resztki. Ale problem poznamy tez po zapachu, jaki zacznie się wydobywać z pralki, oraz z niestety z naszych ubrań. To błędne koło, bo zazwyczaj w takiej sytuacji trzeba będzie powtarzać pranie z jeszcze większą ilością płynu do płukania. Soda posiada zaś właściwości pochłaniające zapachy, dlatego poradzi sobie i z tą nieprzyjemną wonią.

Aby pozbyć się wszelkich zabrudzeń z wnętrza naszej pralki, będziemy potrzebowali kilku kopiastych łyżek stołowych sody oczyszczonej. Ale, jak już wspomniono wyżej, soda jest bardzo tania. Woreczek o gramaturze 10 g kupimy na kilka groszy w każdym sklepie, więc nie ma obaw i zbyt duże koszta. Aby sodę uaktywnić przyda się również ocet spirytusowy. Proszek wsypujemy do podajnika i zalewamy szklanką octu. Teraz należy włączyć pralkę na program gotowania. Najlepiej, żeby przeszła cały jeden pełny cykl z dodatkiem właśnie sody i octu, a potem jeszcze jeden cykl już zupełnie pusta. Za pierwszym razem pozbywamy się brudu i zanieczyszczeń, za drugim zaś, wypłukujemy resztki sody i octu. Wydaje się to dość kosztowne, ale w obliczu korzyści, taki zabieg raz na dwa miesiące to żaden wydatek.

Jak usunąć brzydkie zapachy
Problem brudu mamy już rozwiązany. Pozostaje jeszcze kwestia nieprzyjemnej woni, jaka wydobywa się z pralki pomiędzy kolejnymi cyklami prania. I tutaj również możemy posłużyć się sodą. Wystarczy wsypać dwie lub trzy łyżki proszku do bębna i pozostawić pralkę w spokoju do kolejnego prania. Soda będzie pochłaniać wszelkie zapachy. A kiedy uruchomimy pralkę z kolejną porcją brudów, soda zostanie usunięta z bębna zaraz na początku cyklu.

Analogicznie możemy postąpić w przypadku brzydkich zapachów z lodówki. Niestety często zdarza się, że nasza lodówka nie pachnie zbyt ładnie. Pszczyną tego jest zalegające jedzenie oraz jego specyficzne zapachy. To zupełnie normalne, ale warto zminimalizować ten nieprzyjemny skutek, aby żyło am się higieniczniej i przyjemniej. Kilka łyżek sody umieszczamy w szklanej miseczce lub pojemniku i wkładamy do lodówki na którąś z dolnych półek. Soda pięknie pochłonie wszelkie wonie, a nie stwarza ona żadnego zagrożenia dla naszego jedzenia, bo jest w pełni naturalnym środkiem.

Szorowanie fug
Soda oczyszczona sprawdzi się również wtedy, gdy nie mamy pojęcia, jak wyczyścić fugi w łazience, lub w kuchni. Fugi to prawdziwe wyzwanie, ich mycie może zająć godziny. Ale jest na to prosty sposób. W przypadku mało zabrudzonych przestrzeni pomiędzy kafelkami, poradzimy sobie używając zwykłego roztworu sody oczyszczonej, wzbogaconego dodatkową porcją kwasku cytrynowego, który usunie ewentualne odbarwienia. Natomiast w przypadku dużych, głębokich zabrudzeń oraz pleśni, trzeba wytoczyć cięższe działa. Tutaj sprawdzi się najlepiej gęsta pasta z sody, octu i wody. Taka papkę należy rozsmarować na fugach w miejscach największych zabrudzeń i pozostawić nawet na kilka godzin.

Pasta rozpuści zanieczyszczenia i rozprawi się z pleśnią. Trzeba ja usunąć dokładnie z fug i przetrzeć całość wilgotna ściereczką nasączoną octem. Jeśli to nie pomoże, można użyć pasty jako mleczka czyszczącego i dodatkowo poszorować fugi szorstką gąbką, a następnie przemyć wodą z kwaskiem cytrynowym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here