„I niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają” – pisał kiedyś Mikołaj Rej. Język polski bez wątpienia jest jednym z najtrudniejszych języków na świecie. Zawdzięcza to swojej skomplikowanej gramatyce i nie łatwej wymowie. Niestety efektem tej trudności jest brak znajomości niektórych nawet elementarnych zasad języka polskiego, przez samych Polaków.

Historia naszej ojczyzny jest mocno zbroczona krwią i cierpieniem przodków

Chociażby z tego powodu społeczeństwo powinno czuć się w obowiązku, aby teraz szanować wolny kraj i możliwość posługiwania się swoim ojczystym językiem bez strachu, że może ich ktoś za to zgładzić. A zacząć trzeba jak zwykle – od podstaw. Żeby dobrze zrozumieć wszelkie zasady gramatyczne i unikać najgorszych pospolitych błędów trzeba nabyć elementarną wiedzę o języku. Taką wiedzę nabywa się w szkole i to bardzo wcześnie.

Może to tylko potwierdzać jak ważne jest opanowanie pewnych informacji. Jednak przez to, że nabywane one są tak wcześnie, często dość szybko są zapominane, szczególnie przez mniej zdolnych uczniów. A przecież to, jak potrafimy (lub nie) posługiwać się językiem jest także naszą wizytówką, na przykład na rozmowie kwalifikacyjnej przed pracodawcą.

Od czego zacząć przypominanie sobie podstaw?

Materiału jest dość sporo, ale na szczęście wiele rzeczy łatwo się zapamiętuje i nie trzeba godzinami ślęczeć i uczyć się na pamięć. Oczywiście mowa tutaj o wiedzy potrzebnej zwykłemu Polakowi, bo wszelkiego rodzaju poloniści, filolodzy i tak dalej mają na prawdę ogromny materiał do przyswojenia.

mikrofon

Zacząć można od przyjrzenia się Polskiemu alfabetowi i wymowie liter w nim się znajdujących. Znaki zapisane w alfabecie można rozpatrywać w dwóch różnych formach.
Pierwsza z nich to litera, czyli zapis… głoski! Tak – drugi kąt pod jakim można rozpatrywać znaki umieszczone w alfabecie to głoski. Skoro litery to zapis, a ułożone litery tworzą alfabet to czym i jakie są głoski?

Głoska to dźwięczna wersja liter, czyli najmniejsza mówiona i słyszalna część wypowiedzi. Efektem tego jest sytuacja, że jeden wyraz może mieć różną ilość liter i głosek, bo przecież w języku polskim używamy takich połączeń liter jak „sz”, „rz”, „dź”. Taki zestaw dwóch liter tworzy jedną głoskę, więc w wyrazie „pszenica” liter 8 a głosek 7.

Może na początku to brzmieć skomplikowanie, ale wcale tak nie jest. Na pewno nie pocieszy początkujących fakt, że głoski o których mowa dzielą się na jeszcze spółgłoski i samogłoski. Tych drugich jest znacznie, więc łatwiej jest je zapamiętać niż te pierwsze, chociaż zasada tego podziału jest tak prosta, że wystarczy zapamiętać tylko ją. Wymawiając samogłoskę, wyraźnie słyszymy tylko jeden dźwięk a wynika to z ułożenia aparatu mowy.

Nauka nie wynikająca z przymusu a z chęci jest o wiele bardziej efektywna

Często na jej początku ludzie pełni są zapału i chcieliby dowiedzieć się wszystkiego na raz. Absolutnie nie powinniśmy iść tą ścieżką. Nadmiar materiału może spowodować, że mózg nie przyswoi tyle ile by zapamiętał ucząc się codziennie, ale po trochu. Innym złym skutkiem ubocznym takiego zachowania może być „wypalenie”, które sprawi, że początkowy zapał zniknie tak samo szybko jak przyszedł.

prezentacja

Warto zwrócić uwagę na błędy bardzo powszechnie powtarzane przez społeczeństwo. Chodzi tutaj szczególnie o takie słowa jak „poszłem” zamiast „poszedłem”. Lecz częste błędy związane są także z wymową i akcentowaniem wyrazów. Dobrym przykładem jest tutaj słowo „standardowe”, które wiele osób wymawia jako „standartowe”. Dla osób mających większe pojęcie o języku polskim takie wymawianie wyrazów sprawia, „że uszy krwawią”

Jeżeli chodzi o pisownie wyrazów, która też nie jest prosta, dobrym sposobem na wyćwiczenie się w tym temacie jest czytanie książek. Większość osób jest wzrokowcami, więc dzięki czytaniu automatycznie jest duża szansa, że spora ilość wyrazów będzie przez nas dobrze zapisywanie intuicyjnie. Ludzie czasem piszą sobie dwóch wersjach i przyglądają się, czy ten wyraz wygląda w porządku, czy jednak wydaje się być z nim coś nie tak.

Wiele osób uznaje się za patriotów. Mimo tego sporo z nich nie zna dobrze ani historii Polski, ani nie potrafi poprawnie posługiwać się tym językiem. Jeżeli rzeczywiście w sercu człowiek czuje się patriotą to z pewnością zainteresuje się tym tematem. W końcu nasz język mimo trudności jest piękny i z dumą powinniśmy się nim posługiwać. Jest także bardzo rozpoznawalny, więc dbajmy o to, aby ludzie, którzy go słyszą, słyszeli jego jak najpiękniejszą formę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here