Inwestorzy czasem decydują się na samodzielne wykonanie części prac. Niektórzy ograniczają się tylko do drobnych robót, inni podejmują się również bardziej skomplikowanych zadań. Czy coraz popularniejsze elewacje wentylowane nadają się do samodzielnego montażu? Przyjrzymy się temu tematowi w artykule.

Z czego najlepiej robić elewacje wentylowane?

Fasada wentylowane to elewacja „oddychająca”. Swobodny przepływ powietrza przez szczelinę między warstwą izolacyjną a okładziną zewnętrzną zapobiega kondensacji pary wodnej. Taka elewacja jest więc zdrowsza i bezpieczniejsza dla mieszkańców niż tradycyjna. Brak też w niej mostków termicznych. Aby jednak elewacje wentylowane dobrze spełniały swe zadanie, należy wybrać odpowiednią okleinę. W tej roli świetnie sprawdzają się na przykład płyty HPL. Wykonane z HPL elewacje są odporne na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych. Nie straszne im zmiany temperatur czy opady. Można więc liczyć na przetrwanie w dobrym stanie przez długi czas, a przecież nikt z nas nie chce wykonywać elewacji co kilka lat na nowo.

Samodzielny montaż – wady i zalety

Dla wielu osób decydującym czynnikiem przy wyborze materiałów na elewacje wentylowane jest łatwość montażu. Budowa domu jest bowiem ogromnym przedsięwzięciem i inwestorzy szukają wtedy oszczędności na różnych polach. Samodzielne zrobienie elewacji może być takim sposobem na wydanie mniejszej ilości środków. Zasada montażu elewacji wentylowanych jest podobna bez względu na okładzinę. Na ocieplonej ścianie tworzy się najpierw podkonstrukcję z drewna lub metalu. Do niej montuje się płyty.  Można zrobić to za pomocą kleju lub nitów. Czy jednak warto się tego podejmować? Wszystko zależy od naszych umiejętności, doświadczenia i chęci. Robione z płyt HPL elewacje są dość proste w montażu. Wezwanie profesjonalnej ekipy nie jest koniecznością, można podjąć się tego samodzielne. Jeśli jednak robimy to pierwszy raz, trzeba się liczyć z możliwością pomyłek i stratami w materiałach. Pamiętać trzeba też, że ściany zewnętrzne są widywane przez przechodzące osoby i muszą być estetyczne. Problematyczne może okazać się np. docięcie fragmentu płyty, gdy zajdzie taka potrzeba. Może się więc okazać, że zamiast zaoszczędzić, ostatecznie stracimy.

Podsumowanie

Elewacje wentylowane można wykonywać samemu. Dotyczy to zwłaszcza elewacji z użyciem w roli okładziny łatwych w montowaniu płyt HPL. Zanim jednak zadecydujesz, czy podjąć się tego zadania samodzielnie, przeanalizuj, czy jesteś w stanie należycie wykonać każdy etap prac.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here