Większość zapewne próbowała kiedyś pomalować ścianę lub mebel i osiągnęła niesamowite rezultaty. Różni się to jednak od kładzenia tapety. Wiele osób nie ma pewności co do swoich umiejętności. Jednak tapetowanie jest łatwiejsze, niż myślisz!
Tapeta to bardzo łatwy sposób na szybką zmianę w pokoju
Zrobisz to od razu, widzisz zmiany zachodzące w trakcie tapetowanie i co najważniejsze nie obawiasz się rozlać farby na panelach czy zrobić plam na dywanie. Również pod względem estetycznym korzyści z położenia tapety są wspaniałe.
Jedną wielką zaletą tapety jest to, że widzisz, co robisz, gdy kolor i wzór pojawiają się na ścianie. To sprawia, że kładzenie tapety nie jest wcale pracą, wręcz przeciwnie, jest zabawą.
Półki w sklepach są przepełnione wszelakimi rodzajami tapet w różnorakich wzorach i kolorach. Są wzory jednobarwne lub bardziej krzykliwe, nie ma to jednak znaczenie, ponieważ ściana wyłożona wzorzystą tapetą nabiera głębi.
Jednokolorowa tapeta nigdy nie jest w stu procentach jednobarwna. Zawsze będą delikatnie różniące się odcienie. Wytapetowana ściana staje się zupełnie inna od pomalowanej powierzchni, zyskuje więcej życia.
Wskazówką, o której wiele osób nawet nie myśli jest gruntowanie powierzchni pod tapetą. Jeśli masz położone nowe płyt gipsowo-kartonowe lub coś podobnego i w dodatku było już szpachlowane i szlifowane, powinieneś zagruntować te ściany satynową farbą akrylową. Ma to na celu stworzenie „warstwy ochronnej” dla tych płyt.
Podczas tapetowania na odpowiednio przygotowanych ścianach, możemy być pewni, że klej nie wsiąknie w płyty. Jeśli nie przygotujemy odpowiednio ścian, klej nie zadziała tak, jak powinien. Przesiąknie do płyt i tapeta nie będzie się odpowiednio trzymać. Właśnie dlatego ten krok jest bardzo ważny, jeśli chcemy mieć odpowiednio ładnie wytapetowany pokój.
Nie wiesz jak kłaść tapetę?
Tutaj znajdziesz szczegółowy opis postępowania podczas kładzenia tapety. Zawsze czytaj instrukcje producenta zakupionych produktów i postępuj zgodnie z nimi, jeśli znajdziesz różnice od poniższego opisu.
1. Przytnij tapetę z rolki do pierwszej długości, aby uzyskać kilka cm dłuższy kawałek niż odległość między sufitem a podłogą. Możesz zacząć na przykład od okna. Narysuj pionową linię nieznacznie mniejszą niż szerokość tapety od okna. Użyj poziomicy. Jeśli zdecydujesz się rozpocząć w rogu, ustaw tapetę tak, aby wypadała 1 cm za rogiem.
2. Nałóż klej z okna i daleko poza linię, na całej wysokości ściany. Użyj wałka. Rozpocznij klejenie od dołu, a następnie posuwaj się w górę. Pod sufitem jest cieplej, więc klej wysycha tam szybciej.
3. Umieść pierwszy kawałek tapety od okna tak, aby zakryła pasek z ołówkiem i ułożyła się 4-5 cm nad listwą sufitową. Przejedź szczotką do tapet ze środka i na zewnątrz we wszystkich kierunkach, aby wszystkie pęcherzyki powietrza zniknęły.
4. Przyciśnij tapetę stalową packą w górę w kierunku listwy sufitowej. Odetnij nadmiar nożem do tapet. Trzymaj nóż pod dobrym kątem, unikając rozdzierania tapety pod ostrzem. Powtórz z każdym kolejnym kawałkiem tapety.
5. Przyciśnij tapetę szczotką do tapet. Upewnij się, że wszystkie pęcherzyki powietrza są całkowicie wyciśnięte.
6. Natychmiast wytrzyj nadmiar kleju za pomocą gąbki i czystej wody. Często wymieniaj wodę.
7. Drzwi i okno. Użyj pędzla do nałożenia kleju wokół drzwi i wokół ram okiennych. Ustaw szerokość całej tapety, aby zachodziła na drzwi i ramy okna około 6-7 cm.
8. Tnij ukośnie do rogu listy drzwi lub ramy okna.
9. Przyciśnij tapetę stalową packą do zewnętrznej krawędzi listy i odetnij nadmiar.
10. Narożnik. Przytnij tapetę tak, aby przebiegała w przybliżeniu 1 cm za narożnikiem. Połóż tapetę i wciśnij ją w kąt.
11. Nałóż klej całkowicie do narożnika, gdy zaczynasz na następnej ścianie. Dopasuj nową długość w pełni do narożnika, tak aby zachodziła na wąski pasek tapety z przeciwnej strony. Rozciągnij i odetnij nadmiar.
12. Narożnik zewnętrzny. Przytnij długość tapety do szerokości, która umożliwia jej przejście w przybliżeniu 1,5 cm za rogiem. Nałóż klej i połóż tapetę. Przyciśnij dobrze tapetę, aby narożnik był ostry.
13. Pamiętaj, aby wymierzyć sobie następną długość. Nałóż klej. Połóż kolejny kawałek tapety, nakładając ją na wąski pasek poprzedniego kawałka.
14. Gniazdka. Wyłącz na chwilę bezpieczniki. Zdejmij pokrywę i usuń starą tapetę w obszarze pod pokrywką. Połóż tapetę jak zwykle, niech zakryje gniazdko. Wytnij krzyżyk na środku kontaktu.
15. Przytnij cztery zakładki z nadmiarem tapety dokładnie do krawędzi kontaktu. Następnie można ponownie zainstalować pokrywkę.