Kamienie szlachetne są jednym z bardziej pożądanych produktów na rynku. Szczególnie często wykorzystywane są przy wyrabianiu biżuterii. Pierścionek czy kolczyki z zatopionymi kamieniami, często są wyznacznikiem bogactwa i stanu posiadania. W formie wartościowych prezentów na rocznicę czy zaręczyny, szczególnie upodobane przez kobiety.

Kamienie szlachetne oprócz swojego znaczenia w złotnictwie, potrafią mieć również działanie lecznicze. Wyrabiamy na nich nalewki oraz maści. Niektóre źródła również podają o ich wpływie na naszą duchową stronę. Oprócz kamieni szlachetnych wyróżniamy również półszlachetne. Mają mniejszą czystość i są częściej spotykane.

Diamenty

Najbardziej pożądany rodzaj kamienia. Jest to najczystsza odmiana węgla, najczęściej wydobywana w RPA oraz w Rosji. Na jego cenę najbardziej wpływa klasa jego czystości oraz rodzaj szlifu. Diament jest najtwardszym kamieniem i znajduje się na najwyższym miejscu w skali Mohsa. Jego nazwa pochodzi od języka greckiego i oznacza niezniszczalny. Ze względu na cechy zewnętrzne, wyróżniamy kilka typów diamentu.

W postaci nieregularnych zrostów występuje bort. Ballas to włóknisto-promieniste skupienia wokół kryształu. Odmiana diamentu występującego w meteorytach to natomiast lonsdaleit. Przez swoją szlachetność i popularność, ludzie od wieków tworzą imitacje diamentów. Należy do nich m.in. cyrkonia, topaz, cyrkon, spinel i korund. Wartość diamentów zależy ściśle od jego czystości, pochodzenia oraz obecnej koniunktury na rynku.

Według niektórych diament oprawiony w złoto zachowuje energię. Pomaga również przy zapaleniu spojówek, bólach kończyn, bólach głowy oraz dnie moczanowej. Jest najczęściej wybieranym kamieniem do pierścionków zaręczynowych. Mówi się, że jeśli jest zdobyty w nieuczciwy sposób to przynosi nieszczęście.

ładny bursztyn

Bursztyn
Kamień inaczej znany jako jantar lub amber. Znanych jest ok. 60 odmian bursztynu, a największe jego złoża leżą w obwodzie kaliningradzkim. Ogromna ilość bursztynów znajduje się na dnie morza Bałtyckiego. Wybierając się na spacer po plaży, mamy dużą szansę go znaleźć. Najczęściej spotykany jest bursztyn żółty. Rzadsze jego odmiany to czerwony, zielonkawy oraz bezbarwny.

Jak rozpoznać bursztyn?

Autentyczność bursztynu sprawdzimy jedną, bardzo prostą metodą. Poprzez pocieranie. Pocierany bursztyn np. o wełnę przyciągnie kawałki papieru. Prawdziwy bursztyn posiada właściwości elektrostatyczne. Warto pamiętać o tym wybierając się na stragany w celu zakupienia pamiątek. Oszustów niestety nie brakuje. Bursztyn posiada również właściwości lecznicze. W medycynie ludowej wierzono że dym z bursztynowych kadzidełek zabijał zarazki, a noszone na szyi bursztynowe korale chroniły przed bólem gardła i głowy.

Obecnie kamień ten stosuje się jako nalewkę w leczeniu chorób tarczycy, gardła oraz reumatyzmu. W kręgach duchowych mówi się, że posiadacze bursztynu osiągną sukces. Wyłapuje on złe energie, oczyszcza oraz wzmacnia urodę u kobiet. Warto pamiętać, że bursztyn nie jest kamieniem, tylko żywicą.

bursztyn

Szmaragd

Odmiana berylu, należy do grupy krzemianów. Szmaragd inaczej nazywamy zielonym klejnotem, ze względu na jego kolor. Jest bardzo poszukiwanym i wyjątkowym kamieniem jubilerskim oraz kolekcjonerskim. Obecnie szmaragdy również produkowane są syntetycznie. W Polsce szmaragdy możemy znaleźć na Śląsku, nie nadają się one natomiast do celów jubilerskich. Występują w postaci małych zielonych słupków w skałach pegmatytowych.

Akwamaryn.
To minerał, który jest błękitny albo niebieskozielony, w zależności od ilości domieszek żelaza. W jubilerstwie najbardziej poszukiwane są kamienie o odcieniu niebieskim. Jest nazywany inaczej kamieniem odwagi. Dodaje jej ludziom nieśmiałym oraz tym, którzy mają kłopot w wyrażaniu emocji.

Jest doskonały dla ludzi przeciążonych obowiązkami, przytłoczonych odpowiedzialnością oraz stresem. Jest symbolem miłości i przynosi szczęście w małżeństwie. Według medycyny niekonwencjonalnej łagodzi katar, przeciwdziała stanom zapalnym, uśmierza ból głowy oraz łagodzi dolegliwości neurologiczne.

Topaz.
Jeden z bardzie tajemniczych kamieni, do dziś nieudokumentowane jest jego pochodzenie. Występuje głównie w kolorze niebieskim i łącząc się z metalami, tworzy przepiękną biżuterie. Występuje on w kwaśnych skałach magmowych np. w granicie. Medycyna przypisuje mu wiele właściwości. Wspiera on wątrobę i krążenie. Jest również pomocny w leczeniu grypy oraz zwalczaniu chorób oczu. Zwany jest również królewskim kamieniem, gdyż kiedyś władcy ozdabiali nim swoje insygnia.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here