Rolety to świetna alternatywa dla firan. Zastanawiasz się, jakie rolety wybrać do domu? Podpowiadamy, na jakie parametry zwrócić uwagę.

Na rynku możesz znaleźć kilka wariantów akcesoriów zaliczających się do kategorii dekoracji kuchennych. Należą do nich między innymi zasłony, firany i nowoczesne rolety wewnętrzne. Te ostatnie cieszą się niesłabnącą popularnością z kilku powodów. Po pierwsze – nie ulegają zabrudzeniu tak łatwo, jak pozostałe akcesoria okienne. Ponadto, łatwo się je czyści. Nie zapominajmy również o wygodzie korzystania z rolet. Możliwość precyzyjnego dopasowania ich długości pozwala na kontrolę natężenia światła w pomieszczeniu, dzięki czemu można uniknąć nadmiernego nagrzewania. Jednocześnie, rolety wewnętrzne można dopasować w taki sposób, aby zagwarantować sobie i innym domownikom maksymalną prywatność.

#1 Zwróć uwagę na inwazyjność rozwiązania

Na rynku można znaleźć szeroki przekrój rolet, które dzieli się z uwagi na różne cechy. Pierwszą jest inwazyjność. Wyróżniamy rolety

  • inwazyjne, wymagające naruszenia struktury ścian;
  • bezinwazyjne, które można zamontować bez wiercenia w niej dziur; to rozwiązanie jest chętniej wybierane, gdy chcemy zamontować rolety w urządzonym już mieszkaniu.

#2 Dobierz właściwy typ rolety

Kolejny podział odnosi się do budowy rolet. Wyróżniamy:

  • rolety plisowane – eleganckie rolety zwijające się w harmonijkę, dostępne w wariancie wolnowiszącym bądź z prowadnicą. Łatwo utrzymuje się je w czystości.
  • rolety dachowe (bez kasety ani rolki) – pozwalają uniknąć marszczenia się materiału na oknach dachowych. Idealne na poddasze.
  • rolety dzień i noc – rozwiązanie dwa w jednym; rolety możesz modyfikować jednym ruchem. Dzienny wariant jest transparentny, a nocny zaciemniający, ale oczywiście możesz stosować je wedle swoich upodobań.

Specyficznym rodzajem rolet są żaluzje, niepokryte warstwą materiału. To rozwiązanie, które nadaje pomieszczeniom ciepła, tworząc przyjemną atmosferę. Żaluzje mogą być drewniane bądź wykonane z aluminium.

Do kategorii rolet zaliczamy również te rzymskie i austriackie, stanowiące kompromis między firaną a roletą. Zdecyduj się na nie, jeśli chcesz połączyć wygodę operowania roletami i niezaprzeczalny urok firan.

#3 Dokładnie zmierz wymiary okna

Pamiętaj, że szerokość rolet nie powinna dokładnie odpowiadać szerokości okna. Roleta wolnowisząca powinna być o około 10 cm szersza od wnęki okiennej. W przypadku rolety w kasecie wystarczy 2-3 cm więcej niż szerokość szyby skrzydła okiennego. Z plisowanymi roletami jest podobnie.

#4 Zwróć uwagę na materiał

Tutaj liczą się przede wszystkim twoje preferencje estetyczne. Na rynku znajdziesz wiele rodzajów rolet, w tym te wykonane z najprostszych tekstyliów. Dużą popularnością cieszą się bambusowe rolety do domu, które nadają pomieszczeniu przytulny wygląd, filtrując światło przez prześwity. Podobny efekt dają żaluzje drewniane, choć one nie osłaniają przed światłem w takim stopniu.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here