Potas jest pierwiastkiem kluczowym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest jednym z nielicznych parametrów, dla których ustalono tak zwaną wartość krytyczną. Przekroczenie określonej ilości lub zbyt niski poziom potasu we krwi może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Czym dokładnie jest potas? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego suplementacji? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/potas-rola-w-organizmie-objawy-niedoboru-wskazania-do-suplementacji/ 

Potas – czym jest? 

Po te jest elektrolitem, które jest łatwo utracony w organizmie, co może sprzyjać poważnym zaburzeniem elektrolitowych na drodze niedoborów. Z drugiej strony jego zbyt wysoki poziom nie należy do rzadkości. Warto poznać najważniejsze właściwości tego elektrolitu oraz wskazania do jego suplementacji. 

Potas, obok sodu, magnezu oraz wapnia, jest głównym elektrolitem obecnym w naszym organizmie. Elektrolity są pierwiastkami, które w roztworach wodnych mogą przewodzić prąd. 

Potas to elektrolit, który odpowiada za utrzymanie odpowiedniego napięcia elektrycznego na błonach komórkowych oraz odpowiada za przekazywanie impulsów elektrycznych pomiędzy komórkami. 

Jakie są wskazania do suplementacji potasu? 

Potas może chronić głównie przed chorobami układu sercowo-naczyniowego. Efekt ten wynika z korzystnego wpływu drugiego pierwiastka na normalizowanie ciśnienia krwi, ale nie tylko. Wyższe spożycie potasu skorelowane jest z niższym ryzykiem wystąpienia chorób serca oraz spowodowanej nim śmiertelności. Szczególnie ważne jest zachowanie optymalnych proporcji pomiędzy potasem i sodem. Niski poziom potasu oraz wysoki poziom sodu mogą doprowadzić do zaburzeń układu krążenia. 

Jakie są przeciwwskazania do suplementacji potasu? 

Suplementy z potasem nie powinny być stosowane przez wszystkich. Najważniejszymi przeciwwskazaniami są: 

Stosowanie leków moczopędnych oszczędzających potas, występowanie owrzodzeń jelit i żołądka, niewydolność nerek o charakterze ostrym lub przewlekłym 

Szczególną ostrożność należy zachować u osób z rozległymi oparzeniami oraz i przy stanach ustnego odwodnienia. 

Dawkowanie potasu 

U człowieka dzienne zapotrzebowanie na potas to około 3500 mg. Taką ilość możemy dostarczyć wraz z dietą, poprzez spożywanie naturalnych źródeł tego pierwiastka. Bogate w potas są produkty takie jak: orzechy, zielone liście warzyw, kakao, awokado, banany, ziemniaki pomidory oraz nasiona strączkowe. 

Suplementacja tego pierwiastka jest wskazana u osób narażonych na nadmierną utratą tego składnika oraz wykazującym się zwiększonym zapotrzebowaniem na potas. Sięgając po suplementy które zawierają ten elektrolit, znaleźć dawkować preparat zgodnie z zaleceniami zawartymi na ulotce. 

Zobacz też: http://pobocza.pl/paracetamol-rodzaje-dawkowanie-i-interakcje-z-innymi-lekami/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here