Przy nasilonym nietrzymaniu moczu właściwa higiena jest koniecznością. Nie chodzi jedynie o przykry zapach i dyskomfort, ale także o kwestie zdrowotne. Długotrwały kontakt skóry okolic intymnych z moczem może prowadzić do podrażnień i odparzeń, może też przyczyniać się do infekcji układu moczowego, co dodatkowo nasila problem inkontynencji. Sprawdź, jak temu przeciwdziałać.

Ciężka postać nietrzymania moczu – jakie mogą być przyczyny?

Nietrzymanie moczu może być spowodowane zarówno osłabieniem mięśni Kegla (wysiłkowa postać tej dolegliwości), jak i infekcją układu moczowego (częsta przyczyna przy naglącym nietrzymaniu moczu). Z dolegliwością tą boryka się wiele kobiet w czasie ciąży, po porodzie i podczas menopauzy, a także panowie cierpiący na przerost prostaty czy kamicę nerkową. Stopień nasilenia niekontrolowanej mikcji zależy od wielu czynników, czasami może jednak dochodzić do całkowitego mimowolnego opróżnienia pęcherza, zarówno w dzień, jak i podczas snu w nocy. Z oczywistych względów jest to bardzo kłopotliwe i wymaga zastosowania odpowiednio chłonnych produktów.

Jakie środki higieniczne stosować przy ciężkim nietrzymaniu moczu?

Przy znacznie nasilonym nietrzymaniu moczu należy wybrać środki z pojemnym wkładem chłonnym. Sprawdzą się pieluchomajtki, czasami konieczne może być stosowanie pieluch dla dorosłych. Osoby aktywne zawodowo czy towarzysko mogą stosować pieluchomajtki na noc, w ciągu dnia używając odpowiednio często majtek chłonnych, które nie odznaczają się pod ubraniem. Może jednak okazać się konieczne ich stosowanie także w ciągu dnia. Zapewniają one dobrą ochronę przed przeciekaniem i przez długi czas utrzymują wilgoć z dala od skóry, więc są skuteczne z uwagi na zachowanie odpowiedniej higieny.

Jakie pieluchomajtki dla dorosłych wybrać?

Podstawowa kwestia przy wyborze środków higienicznych na nietrzymanie moczu to ich jakość. Warto wybierać produkty renomowanych producentów, takich jak TENA. Są one wykonane z miękkich, delikatnych dla skóry i przepuszczających powietrze materiałów. Mają systemy skutecznie chroniące przed przeciekaniem oraz przykrym zapachem. Nie bez znaczenia jest również wygodny sposób zapinania na rzepy. To spore ułatwienie dla opiekunów osób niemogących samodzielnie zmienić produktu. Kolejna kwestia to rozmiar. Pieluchomajtki dla dorosłych TENA są dostępne w rozmiarach od XS do XL. Aby je odpowiednio dobrać, należy zmierzyć obwód pasa oraz odległość od kroku do pasa. Wszystkie potrzebne informacje podane są na opakowaniu.

Czy ciężką postać nietrzymania moczu można leczyć?

Nietrzymanie moczu można leczyć niezależnie od postaci i stopnia nasilenia. Jedyny wyjątek stanowi ciąża, podczas której nie stosuje się leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. O metodzie terapii decyduje lekarz, on też podpowie, jaki rodzaj artykułów pomocniczych stosować oraz wypełni wniosek o ich refundację przez NFZ. Zadbanie o higienę to sprawa komfortu i zdrowia, a komfort psychiczny może poprawić także świadomość, że jest to rozwiązanie tymczasowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here