Pasożyty potrafią poważnie uprzykrzyć życie swoim żywicielom. Im samym zależy, aby ich gospodarze żyli jak najdłużej, lecz przenoszone przez nie choroby bakteryjne i wirusowe są często śmiercionośne. Tak właśnie działają kleszcze, pajęczaki równie groźne, jak pospolite, będące wektorami ogromnej liczby dolegliwości. Tylko niektóre z nich to: babeszjoza, erlichioza i anaplazmoza, siejące w organizmach psów ogromne spustoszenie.

Pospolite i groźne

Kleszcze u psów to już niestety przykra norma. Nie ważne, czy czworonogi zamieszkują śródleśną osadę, wiejskie podwórze, czy duże miasto — na każdym kroku są zagrożone szkodliwą obecnością tych pasożytów. Larwy, nimfy i dorosłe osobniki kleszczy mogą żyć bowiem w każdym zielonym skrawku naszego otoczenia. Przenoszone przez zwierzęta, mogą stanowić zagrożenie również dla nas — ludzi.

Jak zabezpieczać psy przed kleszczami?

Profilaktyka jest w tym przypadku najważniejsza. Niestety nikt jeszcze nie znalazł skutecznego w 100% sposobu na uniknięcie kontaktu z tymi groźnymi pajęczakami… ale istnieją metody zmniejszające ryzyko ukąszeń i zakażeń chorobami odkleszczowymi. Na rynku istnieje wiele preparatów odstraszających lub porażających kleszcze u psów, a każdy z nich działa w nieco inny sposób.

Wyróżniamy:

  • preparaty w sprayu,
  • obroże przeciwpasożytnicze,
  • szampony odstraszające kleszcze,
  • krople do aplikacji na skórę,
  • tabletki dla psów.

Preparaty w sprayu, obroże i psie kosmetyki mają działanie zewnętrzne i odstraszają lub porażają kleszcze, które jeszcze nie zdążyły wbić się w skórę zwierzęcia. Mogą być bardzo skuteczne na kleszcze u psów, lecz warto sprawdzić, czy nasz pupil nie jest na nie uczulony. W przypadku obroży należy pamiętać także o jej właściwym zakładaniu — musi dokładnie przylegać do szyi psa, ale nie uciskać jej nawet w najmniejszym stopniu.

Preparaty na kleszcze u psów w postaci kropli na skórę i tabletek, działają wyłącznie na pasożyty, które już zdążą wkłuć się w ciało naszego pupila i pobrać z jego organizmu toksyczną dla siebie substancję. W stosowaniu tych specyfików również należy zachować ostrożność. Zawierają bowiem związki silnie drażniące, mogące wywołać u psów reakcje alergiczne.

Warto działać mądrze

Każdą z wymienionych metod walki z kleszczami u naszych psów warto skonsultować ze specjalistą — weterynarzem, a w konkretne preparaty zaopatrywać się w klinice lub sprawdzonym sklepie zoologicznym. Po rozpoczęciu stosowania każdego z nich należny uważnie przyglądać się pupilowi, by w czas wyłapać ewentualne nietolerancje. Warto znaleźć najlepszą ochronę dla naszego psa, by ustrzec go przed cierpieniem wynikającym z zakażenia chorobami odkleszczowymi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here