Kiedyś z alkomatów korzystali policjanci i pracodawcy. Teraz coraz częściej sięgają po niego sami kierowcy. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze urządzenia są dostępne w przystępnych cenach. Po drugie rośnie świadomość niebezpieczeństw, jakie niesie za sobą jazda w stanie nietrzeźwości. Skorzystanie z alkomatu to najlepszy sposób, aby odpowiedzieć sobie na pytanie: wsiadać za kierownicę czy nie wsiadać? Na początku trzeba jednak wybrać jakiś model. Czym się kierować?

Sensor elektromagnetyczny – król wśród sensorów

W sklepach nie brakuje alkotestów. Różnią się one ceną, parametrami czy ilością funkcji. Jaki alkomat kupić? Na pewno należy zwrócić uwagę na jego sensor, który jest najważniejszym elementem urządzenia. To właśnie on decyduje o dokładności uzyskanego wyniku. Wyróżnia się kilka typów sensorów, wpośród których prym wiedzie ten elektrochemiczny. Reaguje on jedynie na molekuły alkoholu, co przekłada się na rzetelny, niczym niezakłócony pomiar. Poza tym taki sensor cechuje się najdłuższą żywotnością.

Alkomat zawsze od sprawdzonego producenta

Wiadomo, że osoba kupująca alkomat, nie jest w stanie ocenić jego jakości na podstawie samej specyfikacji. Nie chodzi o to, aby wgłębiać się w szczegóły techniczne. W zamian dobrze jest sięgnąć po urządzenie pochodzące od sprawdzonego producenta, który cieszy się nienagannymi opiniami. Godna polecenia jest koreańska firma Da-Tech Co oferująca alkomaty ALCOFIND.

Alkomat z usługą gwarancyjną

Alkomat, jak każdy inny sprzęt, ulega czasem usterce. Można się jednak przed tym uchronić, zwracając przy zakupie uwagę, czy przyrząd objęty jest okresem gwarancyjnym. Najlepiej dokładnie zapoznać się z jej warunkami. Nie musi ona pochodzić od producenta, a od sprzedawcy. Dobrze również sprawdzić, na jaki czas jest przewidziana i czy obejmuje części, które ulegają zużyciu.

Alkomat niekoniecznie musi być drogi

Nie ma co ukrywać, że wiele osób, zastanawiające się, jaki alkomat kupić, zwracają uwagę również na jego cenę. Dobra wiadomość jest taka, że urządzenie wcale nie musi być drogie, aby zapewniać rzetelne wyniki i służyć na długo, zwłaszcza jeśli mowa o alkoteście na użytek własny. Nie musi on wówczas oferować dodatkowych funkcji, nie będzie również nadmiernie eksploatowany. Oczywiście, pracodawcy czy pracownicy służb mundurowych powinni postawić na bardziej zaawansowany, a co za tym idzie, droższy sprzęt.

Jaki alkomat kupić? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od potrzeb, budżetu, oczekiwań. Na szczęście jest w czym wybierać. Za każdym razem warto wziąć sobie do serca wyżej przedstawione uwagi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here