Obowiązek składania różnego rodzaju dokumentów, rozliczeń, sprawozdań czy deklaracji przysparza wielu osobom wiele problemu i zakłopotania. Wiele osób z niechęcią zabiera się do tworzenia tego rodzaju dokumentów, obawiając się zawiłych przepisów i zasad ich tworzenia. Jednym z najbardziej kłopotliwych i nielubianych przez obywateli jest obowiązek składania deklaracji PIT. Choć sama procedura i wypełnienie wniosku nie jest skomplikowana, wiele ludzi nieprzyjemnie kojarzy ten proces.

Czym jest PIT i w jakim celu należy go złożyć?

PIT to powszechnie rozumiany skrót określający podatek dochodowy osób fizycznych, jak również składana przez podatników deklaracja rozliczeniowa, która obejmuje zeznania dochodowe każdego obywatela.

Podatki pobierane są od osób, które są obywatelami RP. Rodzaj i sposób ich rozliczania uzależniony jest do wielu czynników, a deklaracje można podzielić na dwie grupy. Pierwsza grupa, to rozliczenie pośrednie, które obciąża ścisłe określone dobra i zyski, jakie posiada dana jednostka. w tym przypadku należy uwzględnić podatek PIT i CIT, jak również podatki lokalne. Do drugiej grupy zalicza się sytuację, w których rozliczany i opodatkowany jest obrót – podatek pośredni. W tym przypadku jednostka płaci podatek pośrednio, a podatek opłacany jest od towarów i usług związanych z dostawami lub prowadzeniem usług pomiędzy uczestnikami transakcji gospodarczych.

jak złożyć pit

Podatek dochodowy od osób fizycznych rozpatrywany jest w kilku kategoriach, a wysokość opłat uzależniona od rodzaju źródła przychodów. Z góry określone i przypisane stawki należy odliczyć od uzyskanych przychodów, uwzględniając różnego rodzaju ulgi i odpisy.
Do niedawna jedynym i powszechnym sposobem składani rozliczeń podatkowych było stawienie się w odpowiednim urzędzie, z wypełnionymi i przygotowanym wnioskiem.

Obecnie, Ministerstwo Finansów, utworzyło specjalną platformę, umożliwiającą złożenie wniosku przez Internet, a także stworzyło wiele możliwości pomocy przy rozliczeniach. Jej celem jest pomoc przy rozliczeniach, dzięki wstępnie wypełnionej deklaracji, opierających się na danych wprowadzonych w poprzednich wnioskach PIT.

Jak złożyć PIT przez Internet?

Rozliczenie deklaracji PIT za pomocą stworzonej platformy internetowej jest proste i szybkie. Wystarczy zapoznać się z obowiązującymi zasadami i przyswoić tajniki nowego systemu. Aby szybko, wygodnie, bezbłędnie i sprawnie wypełnić PIT i wysłać go do odpowiedniego Urzędu należy przebrnąć przez parę etapów.

Pierwszym z nich jest zalogowanie się systemu Twój e-PIT, które można wykonać w dwojaki sposób. By utworzyć konto i poprawnie zalogować się należy skorzystać z Profilu Zaufanego, w którym przechowywane są dane każdego obywatela. Konto takie można założyć dzięki bankowości internetowej lub specjalnej stronie internetowej. Innym sposobem logowania jest podanie danych takich jak PESEL, dochód z rozliczenia za 2017 rok oraz jednego z przychów od pracodawcy za rok ubiegły.

Po prawidłowym zalogowaniu się następuje weryfikacja danych, która sprawdzi pobrane dane, jak również da możliwość zmiany adresu, numeru konta czy innych informacji. Jeśli podatnik potrzebuje zmienić sposób rozliczenia, jest to także możliwe podczas weryfikacji danych.

pit przez internet

Następnym, pożądanym etapem jest uzupełnienie deklaracji, poprzez dodawanie ulg i odliczeń np. dla krwiodawców lub użytkowników Internetu i innych. Po wprowadzeniu szczegółowych informacji, można także podać nr KRS dla którego przekazane zostanie 1 % podatku dochodowego.

Końcowym krokiem jest wysłanie, anulowanie lub pozostawienie bez zmian deklaracji w systemie Twój e-PIT. decydując się na jedna z możliwości podatnik może zatwierdzić i wysłać do Urzędu Skarbowego deklarację, otrzymując potwierdzenie jej złożenia, odrzucenie deklaracji i uzupełnienie jej tradycyjnym sposobem, jak również nie podejmowanie żadnej czynności, która skutkuje przekazaniem przygotowanej deklaracji do Urzędu po upłynięciu terminu 30 kwietnia.

Przygotowanie deklaracji PIT oraz wysłanie jej przez Internet możliwe jest dla poszczególnych deklaracji PIT określonych znakiem PIT-37 i PIT-38.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here