Każdy użytkownik popularnego Facebook’a zna to uczucie i doświadczył go chociaż raz. Jestem pewny że minimum jeden raz w życiu Twoi znajomi pisali do Ciebie natarczywie, żebyś nie dodawał ich do żadnej grupy, wydarzenia i tym podobne, a Ty byłeś zaskoczony i kompletnie nie wiedziałeś o co chodzi. Nie przejmuj się, nie tylko Ty.

Automatyczne dodawanie znajomych do najróżniejszych grup (najczęściej „bazarków”) i wydarzeń publicznych jest spowodowane przez bota/wirusa którym została zainfekowana Twoja przeglądarka po wejściu na stronę internetową, która została specjalnie stworzona w tym celu.

Najczęściej strony te zawierają w nagłówku frazy „to niesamowite”, „to obrzydliwe”, „to nieludzkie”, „to szokujące”, „zobacz zdjęcia”, „zobacz filmik” i inne temu podobne odniesienia do Twojej ciekawości. Nagłówki te mają na celu Cię zaintrygować, żebyś chciał wejść na stronę, sprawdzić o co dokładnie chodzi. Obejrzeć filmik, czy też zobaczyć zdjęcia.

W momencie kliknięcia „play” na odtwarzaczu lub wejścia do galerii zazwyczaj wyświetla się informacja o nieaktualnej wersji wtyczki w Twojej przeglądarce i prośba o jej zaktualizowanie. Mało tego… strona już ma dla Ciebie przygotowaną aktualną wtyczkę, Ty jedynie musisz zgodzić się na dodanie tego rozszerzenia.

To właśnie w momencie wyrażania na to zgody Twoja przeglądarka zostaje zainfekowana i nie rzadko oprócz wysyłania wiadomości, zaproszeń do grup na Facebook’u czy też wydarzeń ma również dostęp do Twojego maila, konta google, kont na innych platformach a nawet konta bankowego jeśli się na nim logujesz na tym samym komputerze.

Na szczęście zainfekowana jest tylko przeglądarka i bardzo rzadko zdarza się, żeby wirus przeszedł na pliki systemowe. Więc przede wszystkim zaleca się ostrożność co do takich podejrzanych linków. Najlepiej nawet w nie nie wchodź, oszczędzi to Twój czas który poświęcisz na przywracanie przeglądarki do normalności.

wirus

Jakie mogą być jeszcze objawy zainfekowania przeglądarki? Może to być przekierowywanie Cię na strony na które nigdy nie chciałeś wchodzić, pobieranie „trojanów” i „koni trojańskich” z internetu bez Twojej wiedzy, kradzież Twoich danych, wyświetlanie reklam w nadmiernej, wręcz denerwującej ilości, wszystkie nie wywołane przez Ciebie interakcje przeglądarki internetowej z jego zawartością.

Już wiesz jak wygląda infekcja i jak do niej dochodzi, ale jak sobie z tym poradzić?

Czyli popularnie mówiąc „jak usunąć wirusa z fb?„. Należy zacząć od usuniecie wszystkich, dosłownie wszystkich rozszerzeń przeglądarki internetowej, w niektórych przeglądarkach spotkasz się także z nazwą „wtyczka” lub „plugin”. Znajdziesz je w ustawieniach przeglądarki i stamtąd będziesz mógł je bezpiecznie usunąć. Następnie należy przeskanować komputer programem antywirusowym w poszukiwaniu infekcji na komputerze, ponieważ infekcja przeglądarki mogła pobrać wirusy bezpośrednio na Twój komputer.

Spokojnie, jak to jest napisane wyżej „zdarza się to dosyć rzadko”, ale zdarza się dlatego warto zachować wszelkie kroki ostrożności. Jeżeli masz w przeglądarce funkcję „zresetuj dane” lub „przywróć do ustawień fabrycznych” to również dodatkowo możesz skorzystać z tej możliwości, należy jednak pamiętać, że nie każda przeglądarka posiada tą funkcję.

Na koniec, kiedy masz już pewność, że Twój komputer został „wyleczony” pozostało Ci tylko zmienić hasła do mail’a, Facebooka’a i innych kont do których byłeś zalogowany lub logowałeś się w trakcie trwania infekcji. Dzięki temu unikniesz ewentualnych dalszych niepożądanych działań ze strony osoby która tego wirusa rozprzestrzenia.

wirus na fb

Najgorszym faktem w całej tej sytuacji jest to, że takie wirusy są rozprzestrzeniane przez duże grono użytkowników internetu w sposób nieumyślny. Często nie zdając sobie sprawy z zagrożenia instalują niepożądaną wtyczkę, bo chcą obejrzeć filmik, a później wtyczka udostępnia link na ich profilach, grupach do których nalezą i w wielu innych miejscach.

Z pewnością opisane tutaj czynności pomogą Ci w usunięciu takiej infekcji jak i wyczulą na podejrzane linki na osi czasu Facebook’a. Nie zapomnij podzielić się tymi informacjami z gronem swoich znajomych. Na pewno Ci podziękują i będą zadowoleni z tej wiedzy, ponieważ sami będą wiedzieć jak się zachować kiedy ich to spotka.

Jak sam widzisz nie ma w tym nic trudnego i jedyne co wystarczy zrobić to nie panikować i zachować zimną krew. Wykonać kilka prostych czynności przy komputerze to już formalność. Oby internet stał się lepszy, a lepszy będzie, jeśli stanie się bardziej wyedukowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here