Niestety spora liczba ludności na świecie, zwłaszcza w krajach szeroko rozwiniętych obawia się śmierci. Powodów jest bardzo dużo i ciężko je zliczyć, ale niektóre z nich powtarzają się na tyle często, że warto je wyróżnić. Otóż podstawowy powód to strach przed bólem, prawie każdy zastanawia się jak zginie i czy będzie to bolało. Strach przed bólem jest na tyle silny, że przy pierwszym bólu głowy każdy szybko sięga po leki przeciwbólowe. W krajach Wschodnich, ludzie radzą sobie z bólem poprzez medytację i go przeżywają.

Na pewno z tego powodu nie boją się oni śmierci a uważają, że jest tylko elementem życia.
Kolejny powód to również strach, tym razem przed tym jak jest w niebie, o ile takowe istnieje. Dla Chrześcijan poniekąd sprawa jest jasna, jest niebo i piekło. Jeżeli jesteś dobrym człowiekiem to trafiasz do nieba, jeżeli tym złym to do piekła, albo do czyśćca aby na niebo zasłużyć. Po tym co można wyczytać z Biblii nie wiele się wie o tym jak jest w niebie, nie ma tam konkretnych informacji.

Standardowa wersja zaznacza, że w niebie panuje szczęście, w dodatku jest ono wieczne. Jest to oczywiście Królestwo Niebieskie, czyli Królestwo Boga i spotkać tam można wszystkich świętych oraz liczne chóry aniołów. Nie wiele te informacje wnoszą do podstawowej wątpliwości jak tam właściwie jest. Wiele osób próbuje porównać to do jakiegokolwiek miejsca na ziemi. Powstają wyobrażenia, że to miejsce jest białe, że każdy znajduje się w chmurach i każdy trwa tam w wieczności.

Ciekawym jest czy występują tam jakieś pory dnia lub roku, czy w ogóle istnieje tam czas. Dzieci często zastanawiają się czy w niebie będą mogły spotkać swoją zmarła babcie, dziadka czy inną zmarłą im bliską osobę. Często dzieci myślą, że w niebie każdy ma swój dom, a po adres trzeba iść do Boga o ile nas rozpozna. Dla niektórych bardzo wierzących osób niebo wygląda jak kościół, w którym każdy się bez przerwy modli.

niebo

Jednak największą popularnością jest zagadka czy z nieba można obserwować ludzi na ziemi. Można by odnieść się w ten sposób, do oglądania reality show, w którym bardzo znamy lub lubimy głównych bohaterów. Na pewno byłaby to jakaś forma rozrywki w niebie. Niektóre osoby, głęboko wierzą, w to, że ich zmarli bliscy obserwują ich z Nieba, właśnie w taki sposób. Jest to na pewno bardzo pocieszająca myśl, pewnie nawet potwierdzona którymś fragmentem Biblii.

Jednego można być pewnym o Niebie, trafiają tam tylko dobre osoby i każdy kto tam przebywa jest bardzo szczęśliwy i nigdy nie przestanie nim być.
Dzieci bardzo często mają za zadanie na lekcji Religii namalować niebo, albo Matkę Boską, która do nieba wstępuje. Często wyrażane jest ono przez ogromną liczbę chmur, które się rozstępują. Chmur jest bardzo dużo, zazwyczaj o wielkich rozmiarach i są one bardzo jasne, prawie całe białe.

Dodatkowo na samym środku chmur znajduje się ogromny, złoty tron, na którym siedzi starszy Pan z siwą brodą, jest to Bóg, który serdecznie wita Matkę Boską. Kobieta ta zazwyczaj unosi się ponad ziemią, dzięki aniołom. Zazwyczaj tylko dwa anioły, łapią Matkę Boską pod ręce i dzięki swoim ogromnym skrzydłom lecą nią ku Niebu. Anioły zobaczyć można na każdej chmurze, stoją one obok Boga, przed Bogiem, za Bogiem, to są oddane dusze. Anioły są bardzo piękne, bez skazy i pięknie śpiewają psalmy przez wieczny czas.

Jak widać każdy wyobraża sobie niebo na różne sposoby, dzieci na pewno w bardziej rozwinięty niż dorośli. Dzieci skupiają się bardziej na symbolicznych aspektach tego miejsca, dorośli obawiają się fizyczności oraz samej utraty tego fizycznego ciała. Każdy prawie zastanawia się jak będzie wtedy wyglądał i gdzie dokładnie będzie się znajdował. Po odczytaniu prawie całej Biblii niestety nie można znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Często odnosi się wrażenie, że jest to stan po śmierci człowieka, kiedy nie czuje on po prostu nic oprócz spokoju.

niebo góry

Jako, że człowiek taki już jest martwy, to ten spokój jest wieczny, dlatego wszędzie widać odnośnik do życia wiecznego w Niebie. W dodatku Bóg i Anioły mogą być symbolem potrzeb spędzania z kimś czasu i posiadania blisko osób, którym się ufa i które się kocha.

Jeżeli ktoś bardzo kocha Boga na pewno ma nadzieję spotkać go po swojej śmierci i wyrazić mu swoją miłość oraz podziękować za dar życia jaki od niego otrzymał. Jednak odpowiedzi jednoznacznej nikt nie może nam udzielić, ale spekulować można zawsze. Na ten temat powstało bardzo wiele obrazów, filmów, książek a nawet piosenek. Jest to zagadka dla każdego człowieka i na pewno każdy chociaż raz się na tym zastanawiał.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here