Dla każdego człowieka sen jest bardzo ważną częścią życia. Podczas snu organizm się regeneruje i nabiera sił, żeby móc zmierzyć się z kolejnym dniem. Zarówno młodsi, jak i starsi lubią, gdy jest im wygodnie. I o ile dorosły człowiek jest w stanie zakomunikować swoje potrzeby, to malutkie dziecko nie ma oczywiście takiej możliwości. Dlatego to właśnie rodzice powinni dokształcić się w tej dziedzinie i na podstawie uzyskanych informacji, dobrać łóżko, a także materac przystosowany do potrzeb małego człowieka.

To, czy łóżko jest drewniane, czy wiklinowe nie ma większego znaczenia, bo najważniejsza w tym wszystkim jest oczywiście powierzchnia, na której dziecko śpi. Ta, na której ułożone jest jego ciało. Większość młodych rodziców nie zdaje sobie sprawy, że wbrew pozorom najmniejsze dzieci, czyli noworodki przesypiają znaczną część doby. Oczywiście wiele zależy od temperamentu dziecka i warunków, ale z reguły jest to około osiemnastu godzin w ciągu całej doby. Aby taki maluch mógł się prawidłowo rozwijać, niezbędne jest odpowiednie podejście i akcesoria.

Rodzice rzadko wiedzą, jaki materac dla noworodka wybrać

Często działają na zasadzie prób i błędów, co nie jest najgorszym rozwiązaniem, ale jeśli ma się możliwość zakupu od razu prawidłowego materaca, to warto z niej skorzystać. Kręgosłup małych dzieci jest niezwykle giętki, a przy tym bardzo delikatny. Dlatego też podłoże, na którym śpi, nie powinno być ani zbyt miękkie, ani za twarde. Najlepszym rozwiązaniem są materace, które dostosowują się do położenia dziecka. Zbyt miękki i elastyczny może powodować odkształcenia w układzie kostnym, a tego chce się za wszelką cenę uniknąć.

Z kolei zbyt twardy materac, jest po prostu niewygodny. Każdy rodzic pragnie, żeby jego dziecku było jak najlepiej dlatego, gdy przychodzi moment zakupu wyprawki, warto poświęcić tej kwestii należytą część czasu i wykazać się niemałym zainteresowaniem. Tylko wtedy będzie miało się pewność, że zrobiło się wszystko, żeby maluchowi było wygodnie i żeby rozwijał się on prawidłowo. Wśród wielu dostępnych opcji dość trudno zdecydować się na tę właściwą. Wiele zależy od tego, jaką sumę można przeznaczyć na zakup. Tak więc stan domowego budżetu odgrywa tu znaczącą rolę.

jaki materac dla noworodka

Najtańszą opcją, która jest powszechnie stosowana, jest materac wykonany z pianki. Odznacza się on przede wszystkim lekkością i właśnie niską ceną. Trzeba jednak wiedzieć, że nie zawsze warto w tej kwestii wykazywać się oszczędnością, ale raczej postawić na jakość. Taki zakup może okazać się rozwiązaniem na krótką chwilę, bo szybko ulega on zniekształceniu. Decydując się na jego zakup, trzeba zatem co jakiś czas sprawdzać jego stan.

Ważną informacją jest to, że niektóre dzieci są alergikami

Z całą pewnością nie jest to zatem rozwiązanie odpowiednie dla nich i warto o tym pamiętać, gdy dokonuje się zakupu. Innym bardzo popularnym modelem jest oczywiście ten sprężynowy. Niekoniecznie jest to wymarzona powierzchnia dla noworodka, bo w tym okresie życia dzieci są bardzo lekkie i sprężyny nie spełniają wówczas swojego zadania. Nie ulega on zniekształceniu, co może okazać się sporą zaletą, ale za to może być zdecydowanie za twardy. Niektórzy decydują się na materac wykonany z lateksu.

Ten także ma zarówno wady, jak i zalety. Główną wadą jest mała przepuszczalność powietrza, co spowodowane jest materiałem, z którego został wykonany. Mimo to jest to produkt, który odznacza się niezwykłą trwałością i z całą pewnością będzie bardzo dobrze podpierał kręgosłup malutkiego dziecka. Na rynku dostępne są różne modele, a także rozmiary, które można dostosować do łóżeczka, które się posiada. Każdy rodzic sam musi sobie odpowiedzieć na trudne pytanie i dokonać wyboru, który wpłynie na jakość snu pociechy.

materac dla noworodka

Na pewno jest to produkt, na którym nie należy oszczędzać, bo z reguły służy on przez kilka lat. Oczywiście pod warunkiem, że jest dobrej jakości i wykonany z solidnych materiałów, które przetrwają próbę czasu. Sen jest bardzo ważnym elementem życia i jeśli ma się komfort podczas spania, to jest się mniej rozdrażnionym następnego dnia. Podczas snu dzieci rosną, a wygodne łóżko to podstawa, której nie powinno zabraknąć w żadnym dziecięcym pokoju.

Przed zakupem warto rozważyć różne opcje, postarać się znaleźć plusy i minusy konkretnych produktów i na tej podstawie dobrać odpowiedni. Nie jest to łatwe zadanie i wymaga poświęcenia sporej ilości czasu, ale jest to kwestia, która zdecydowanie jest tego warta. Zdrowie i rozwój dziecka jest bowiem najistotniejszą kwestią.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here