Zatrudnienie za granicą umożliwia nam zdobycie doświadczenia zawodowego i polepszenia komfortu życia. Praca w innym kraju jest także opłacalna pod względem finansowym. Przed samym wyjazdem musisz rozważyć kilka kwestii, które są istotne, gdy planujesz zatrudnienie za granicą. Co zatem powinniśmy wziąć pod uwagę?

Wynagrodzenie i koszty utrzymania

Należy pamiętać o tym, że zarobki oraz koszty utrzymania w każdym kraju wyglądają inaczej. W różny sposób oblicza się także nasze wynagrodzenie. Mowa o składkach, które zostają nam odliczone, podatkach czy ubezpieczeniu. Warto również zwrócić uwagę na koszty życia w danym kraju. To istotna kwestia, która pozwala nam oszacować, ile musimy wydać pieniędzy, aby utrzymać się na dobrym poziomie. Najczęściej musimy zapłacić oczywiście za zakwaterowanie, jedzenie czy inne dodatkowe usługi. W przypadku mieszkania lub pokoju, które wynajmujemy, niekiedy załatwia to agencja lub pracodawca i wówczas sami odliczają to z pensji. Inny wariant zmusza nas do znalezienia zakwaterowania samemu, co wiążę się z nieco większym kosztem. Dodatkowo musimy odłożyć pewną sumę pieniędzy na jedzenie, a także ewentualnie dodatkowe wydatki: lekarstwa, usługi multimedialne, szkoła itp. Wszystko zależy od tego, czy wyjeżdżasz za granicę sam, czy z całą rodziną. Pewne kwestie uzależnione są również od tego, na jaki pobyt się decydujesz – krótki, dłuższy czy sezonowy.

Warunki pracy

Uzależnione są również od kraju, do którego się udajesz. Warto zatem przed planowanym wyjazdem o wszystko wypytać się u pracodawcy lub agencji, która odpowiada za Twój pobyt za granicą. Musisz rozważyć kilka innych kwestii:

  • Tygodniowy wymiar pracy – ile w ciągu tygodnia przepracuje dni oraz godzin? Co z nadgodzinami?
  • Urlop – gdy planujesz długoterminowy pobyt, rozważ opcję urlopu. Ile dni wolnych przysługuje mi i po jakim czasie?
  • Wynagrodzenie – w jaki sposób dostanę wynagrodzenie (tygodniówki, po miesiącu)?
  • Benefity pracownicze – wielu pracodawców umożliwia dodatkowe korzyści dla swoich pracowników. Niekiedy jest to właśnie zakwaterowanie, wyżywienie w czasie pracy, czy transport do pracy lub z pracy. Dlatego warto się dowiedzieć, czy przysługują Ci benefity pracownicze.

Jak znaleźć pracę za granicą?

Warto przed samym wyjazdem przeanalizować plusy i minusy pracy za granicą. Z pewnością duża możliwość rozwoju kwalifikacji zawodowych oraz wyższe zarobki powodują, że decydujemy się na zatrudnienie w innym kraju. W dodatku szkolimy lub uczymy się języka obcego, a możliwość poznania nowej kultury i stylu życia to jeden z atutów. Wyjeżdżając z kraju, trzeba przygotować się na to, że musimy zmierzyć się z wieloma sytuacjami. Praca nie należy zawsze do najłatwiejszych. Jednak w znalezieniu odpowiedniego zatrudnienia chętnie z pomocą przychodzą nam agencje pracy oraz portale i serwisy z ofertami. Możemy nie tylko znaleźć pracę na dłuższy okres, ale też rozejrzeć się za zatrudnieniem tymczasowym lub sezonowym. Ogłoszenia o pracę pracujwunii.pl to najlepsze rozwiązanie szczególnie dla tych, którzy cenią sobie rzetelną informację o zatrudnieniu i pracodawcach.

źródło zdjęcia: freepik.com

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here