W ostatnich latach spora grupa Polaków, zwłaszcza płci żeńskiej, zdecydowała się na pracę przy opiece nad seniorami w Niemczech. Czy zawód ten jest łatwy? Jakie są jego główne wady i zalety?

Trudności

O tym, że opieka nad seniorem bywa wyczerpująca, wie niemal każdy, kto posiada np. starszego rodzica, wymagającego nieustannej pomocy. Część ludzi nie radzi sobie z tym zadaniem, zwłaszcza gdy ciążą na nich inne obowiązki, np. związane z pracą zawodową lub wychowywaniem dzieci. Stąd też rozwiązanie w postaci zatrudnienia fachowej pomocy.

Skorzystanie z oferty pracy związanej z opieką nad seniorem w Niemczech bywa nie lada wyzwaniem. Zawód ten wymaga nieustannego zajmowania się nieznaną dotąd starszą osobą. Trzeba ją stale doglądać, pomagać w wielu czynnościach pielęgnacyjnych i higienicznych, gotować, sprzątać, wspierać. Dodatkowym utrudnieniem bywa bariera językowa i brak bliskich na co dzień.

Atuty pracy

Opieka nad seniorami w Niemczech, choć może nie jest lekką pracą, daje wiele satysfakcji, również finansowych. Oferowane zarobki utrzymane są na dobrym poziomie (zwykle jest to nie mniej niż 1000-1500 euro miesięcznie). Ponadto zatrudnienie jest stuprocentowo legalne. Opiekun ma zapewnione mieszkanie (z reguły wraz z podopiecznym), ubezpieczenie, dojazd, pełne wyżywienie, stałe wsparcie koordynatora z firmy.

Praca przy opiece nad seniorami w Niemczech stanowi też szansę na opanowanie w doskonałym stopniu języka. Od kandydata wymaga się zwykle podstawowych umiejętności w tym zakresie – tak, by od początku był w stanie porozumieć się ze swoim podopiecznym. W międzyczasie ma on możliwość nauki, również na kursach, które opłacane są przez pracodawcę.

Jak znaleźć oferty?

Szukanie ogłoszeń w internecie to na pewno dobry pomysł. Warto jednak pamiętać, że opieka nad seniorami w Niemczech nieco różni się od tego samego zawodu wykonywanego na terenie Polski. Nie chodzi tu jednak o sam charakter pracy, a o organizację, proces zatrudnienia, również odległość od domu i brak wsparcia bliskich na co dzień. Trzeba zatem skorzystać ze sprawdzonych firm oferujących tego rodzaju zajęcia.

Podstawą powinna być dobra opinia innych pracowników. W ten sposób ma się pewność, że zatrudnienie będzie legalne i bezpieczne, a warunki finansowe i mieszkaniowe naprawdę dobre. Na koniec warto dodać, ze wysokość zarobków różni się często – wpływ ma na nie zakres obowiązków, jak również kwalifikacje i umiejętności językowe kandydata.

Artykuł przygotowany we współpracy z Private Care

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here