Decyzja o podjęciu pracy za granicą to poważny krok w życiu. Przed wyjazdem do innego kraju w celach zarobkowych, warto dokładnie się do tego przygotować. Podstawą jest znalezienie legalnego zatrudnienia oraz zadbanie o wszelkie kwestie formalne i organizacyjne.

Jak znaleźć pierwszą pracę za granicą?

W dzisiejszych czasach znalezienie zatrudnienia za granicą jest stosunkowo proste. Najlepiej zrobić to jeszcze przed wyjazdem z kraju. Do tego celu warto wykorzystać Internet. Można  pokusić się o samodzielnie poszukiwania ciekawego zajęcia, przeglądając, np. różnego typu portale z ogłoszeniami lub informacje w social mediach. Należy jednak pamiętać, że praca za granicą musi być legalna i bezpieczna. Niestety, w sieci wciąż można trafić na oszustów, którzy choć pozornie oferują ciekawe możliwości zatrudnienia, w rzeczywistości wykorzystują naiwność potencjalnych pracowników i wyłudzają od nich pieniądze lub proponują im pracę w nieuczciwych firmach. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto skorzystać z usług agencji zatrudnienia. To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które po raz pierwszy wyjeżdżają za granicę w celach zarobkowych. Nie znając realiów pracy i życia w innym kraju, lepiej zwrócić się o pomoc do zaufanej instytucji. Agencja pomaga bowiem nie tylko w znalezieniu zajęcia dostosowanego do preferencji konkretnej osoby, ale odpowiada również za załatwienie wszystkich kwestii formalnych związanych z wyjazdem (dotyczących, np. umowy czy ubezpieczenia). Należy jednak pamiętać, aby wybrać sprawdzoną  firmę – w tym celu warto sprawdzić, czy znajduje się ona na liście KRAZ (Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia) oraz poczytać opinie na jej temat.

Praca za granicą – o co warto zadbać przed wyjazdem?

Po znalezieniu pracy za granicą należy zastanowić się nad organizacją samego wyjazdu. Decydując się na współpracę z agencją zatrudnienia, można liczyć na jej pomoc. W większości przypadków taka firma zapewnia przejazd do nowego kraju pobytu. Podobnie jest też z zakwaterowaniem – przedsiębiorstwo może opłacić lokum lub pomóc w znalezieniu mieszkania do wynajęcia w dogodnej cenie. Jeżeli jednak organizuje się wyjazd na własną rękę, samemu trzeba zadbać o wszystkie te kwestie. Po ustaleniu miejsca pobytu, ze względów bezpieczeństwa warto przekazać nowy adres rodzinie i bliskim.

Przed wyjazdem, należy też zorientować się, w jakiej formie będzie wręczane wynagrodzenie w danej pracy – czy otrzyma się je „do ręki” czy też przelewem na konto. W tym drugim przypadku konieczne jest założenie konta walutowego, które ułatwi wszelkie rozliczenia. Odnośnie do kwestii formalnych należy też sprawdzić, czy posiada się aktualne dokumenty (dowód osobisty lub paszport). Dodatkowo warto przygotować certyfikaty ukończonych kursów lub szkoleń.

Wyjeżdżając do pracy za granicę, dobrze też zdobyć informacje na temat danego kraju, ponieważ ułatwi to zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu. Warto więc poczytać na temat jego kultury i panujących w nim obyczajów – nawet w krajach Unii Europejskiej mogą one różnić się od tych, które znane są z Polski.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here