Kalkulator promili stosowany jest w celu oszacowania ilości promili w organizmie po spożyciu określonej ilości alkoholu.

Czym jest kalkulator promili

Kalkulator promili jest rodzajem wirtualnego alkomatu. Za pomocą podawanych danych kalkulator promili jest w stanie oszacować ilość alkoholu w krwioobiegu. Mechanizm ten wykorzystywany jest głównie przez kierowców, którzy zastanawiają się, czy lub kiedy mogą prowadzić pojazdy mechaniczne po zakrapianej imprezie. Wynik otrzymywany jest na podstawie matematycznego algorytmu. Korzystając z kalkulatora promili, należy podać następujące parametry: wagę, wzrost, wiek, płeć, czas, ilość i rodzaj spożywanego alkoholu. Następnie algorytm określa, ile alkoholu znajduje się aktualnie we krwi oraz kiedy będzie możliwe bezpieczne prowadzenie samochodu. Na przykład dorosły mężczyzna o prawidłowej masie ciała po spożyciu lampki wina o zawartości alkoholu wynosi 12% bądź więcej może bezpiecznie prowadzić samochód następnego dnia, czyli po około 10–12 godzinach.

Ważne informacje

Kalkulator promili czy też wirtualny alkomat nie posiada mocy prawnej, dlatego nie może być dowodem trzeźwości, a otrzymywane wyniki należy traktować jedynie orientacyjnie. Nie ma gwarancji, iż podczas kontroli trzeźwości wynik badania będzie negatywny. Kalkulator promili powinien być traktowany jedynie jako wskazówka, ile potrzeba czasu, by zneutralizował się alkohol. Przelicznik nie zwalnia natomiast kierowcy z odpowiedzialności, istnieje bowiem długa lista czynników, które mogą wpłynąć na detoksykację alkoholu z organizmu. Stan ogólny zdrowia, przyjmowane leki, stan zapalny w organizmie, jedzenie, które było spożywane, choroby przewlekłe i wiele innych bodźców może wydłużyć czas trzeźwienia. Warto też wiedzieć, że kobiety zazwyczaj znacznie wolniej metabolizują alkohol niż mężczyźni.

Orientacyjne stężenie procentowe w poszczególnych rodzajach alkoholu

Jednym z parametrów podawanych w kalkulatorze promili jest ilość (wskazywana w mililitrach) oraz stężenie procentowe wypitego alkoholu. Dla przykładu jedna butelka piwa to około 500 mililitrów, stężenie: 4–6%; jedna lampka wina to około 125 mililitrów, stężenie 9–15%; kieliszek wódki 25–100 mililitrów, stężenie: 36–40%; spirytus rektyfikowany ma stężenie około 95%; whisky, koniak, bourbon mają stężenie około 40%.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here