Żelazko znajduje się w większości gospodarstw domowych. Szczególnie panie nie wyobrażają sobie wyjścia z domu bez przeprasowania wyjętej z szafy bluzki lub spódnicy. Ten mały sprzęt AGD pozornie wydaje się prosty. Jeśli jednak zostaniemy zmuszeni do zakupu nowego, gdyż dotychczasowe najzwyczajniej odmówiło posłuszeństwa stajemy przed nie lada zadaniem. Wybór żelazek jest bowiem ogromny. Różnią się one zarówno wyglądem, funkcjami oraz ceną. Jak się w tym odnaleźć, na co warto zwracać uwagę? O tym wszystkim piszemy poniżej.

  1. Czy istnieje żelazko idealne?
  2. Żelazko z przewodem lub bez?
  3. Stopa żelazka
  4. Czy moc ma znaczenie?
  5. A może żelazko z generatorem pary?
  6. Kształt żelazka a jego funkcjonalność

Czy istnieje żelazko idealne?

Takie pytanie z pewnością zadaje sobie spora grupa klientów stających przed wyborem jednego z dostępnych w sklepie modeli. Niestety nie ma jednego idealnego żelazka, no, chyba że mamy przeznaczony na nie budżet, za który moglibyśmy kupić mały telewizor, a nie w tym rzecz. Na szczęście podobnie jak w większości urządzeń typu lodówka, kuchenka dostępnych w RTV Euro AGD również żelazko powinno spełniać swoje podstawowe zadanie, a dopiero w dalszej kolejności należy rozważać dodatkowe funkcje. Przy czym warto pamiętać, że obecnie produkowane żelazka są o wiele bardziej zaawansowane technicznie, od tych które pamiętamy z domu naszych babć. Dlatego też poniżej postaramy się wymienić kluczowe parametry, których znajomość powinna w znaczący sposób ułatwić korzystny wybór? Zaczynajmy.

Żelazko z przewodem lub bez?

Od czasu pojawienia się telefonów bezprzewodowych mamy na rynku mnóstwo mniejszych i większych urządzeń bądź gadżetów, w których kabel nie jest potrzebny. Wymieńmy, chociażby maszynkę do golenia, myszkę komputerową, słuchawki różnego typu. Brak kabla w żelazku bez wątpienia zapewnia większą wygodę prasowania i bezpieczeństwo, zwłaszcza jeśli mamy w domu małe dzieci. Nikomu nie trzeba wyjaśniać jak mogłoby się skończyć potknięcie o kabel podczas prasowania.

Stopa żelazka

Stopa żelazka, czyli materiał, z którego wykonany jest jego spód uważany jest za najważniejszy element całego urządzenia. To od niego, a dokładniej od danego materiału zależy komfort naszego prasowania. Żelazko powinno przede wszystkim płynnie przesuwać się po prasowanym materiale i w żadnym razie nie może do niego przywierać. Przyjrzyjmy się stopom bliżej nie tylko pod kątem wygody, ale trwałości i łatwości czyszczenia.

1. Stopa ze stali. Jej główną zaletą jest to, że szybko się nagrzewa. I na tym zalety właściwie się kończą. Do wad stopy ze stali zaliczyć należy podatność na zarysowania, trudność w czyszczeniu oraz przeciętny poślizg po prasowanych tkaninach.
2. Stopa z teflonu i aluminium. W odróżnieniu od poprzednika lepiej się ślizga, ale jest równie mało wytrzymała i podatna na zarysowania.
3. Stopa ceramiczna jest rozwiązaniem, którego główną wadą jest trudność w czyszczeniu. Poza tym są one odporne na zarysowania i płynnie ślizgają się po tkaninach.
4. Stopa szafirowa i tytanowa to oprócz wersji granitowej propozycja, na którą należy zwrócić uwagę. Są one zarówno wytrzymałe, łatwe w czyszczeniu zapewniając jednocześnie duży komfort prasowania.

Ponieważ stopa żelazka jest kluczowa dla całego urządzenia, nie warto wybierać modeli z najtańszym rozwiązaniem.

Czy moc ma znaczenie?

Żelazko podobnie jak wiele urządzeń domowych typu, chociażby czajnik, blender ma określoną moc. Im jest ona większa, tym lepiej, a mówiąc wprost szybciej, gdyż to właśnie od mocy zależy jak szybko żelazko jest gotowe do użycia.
Jeśli żyjemy w ciągłym pośpiechu, każda minuta rano ma znaczenie. Dlatego wybierając żelazko wybierajmy modele z mocą ponad 2400 W. Dzięki temu możemy rozpocząć prasowanie w ciągu kilkunastu sekund od uruchomienia żelazka.

A może żelazko z generatorem pary?

Z myślą o konsumentach, którzy chcą uczynić prasowanie jeszcze wygodniejszym i efektywniejszym producenci stworzyli żelazko z generatorem pary. Od początku pojawienia się na rynku szybko zyskało ono wielu zwolenników. Dzięki wykorzystaniu gorącej pary włókna prasowanych tkanin rozluźniają się dzięki czemu efekt prasowania szczególnie grubych materiałów jest bardziej zadowalający. Zwolennicy tego rozwiązania zgodnie podkreślają, że żelazko z generatorem pary, pomimo że jest połączone przewodem ze specjalnym zbiornikiem przebija klasyczne żelazka parowe wszechstronnością zastosowań.

Kształt żelazka a jego funkcjonalność

Czasy, w których wszystkie żelazka wyglądały niemal identycznie dawno minęły. Obecne urządzenia różnią się od siebie nie tylko materiałem wykonania, ale kształtem, wielkością oraz kolorem. O ile jednak kolor jest kwestią gustu, o tyle wielkość i kształt mają swoje przełożenie na wygodę korzystania. I tak mocno zwężony przód żelazka sprawi, że będzie ono idealne do prasowania koszul i innych części garderoby, które wymagają operowania pomiędzy guzikami i wokół kołnierzyka. Wielkość z kolei przekłada się bezpośrednio na pojemność pojemnika na wodę. Małe żelazko z pewnością jest poręczniejsze i łatwe do przechowywania, ale ciągłe dolewanie do niego wody może zirytować najwytrwalszych użytkowników. Dlatego decydując się na zakup nowego modelu wybierajmy takie, których pojemnik ma min. 350-400 ml. Na rynku spotkamy oczywiście żelazka z jeszcze większymi pojemnikami, ale wówczas stają się one zwyczajnie ciężkie.

Podsumowując, wybór żelazka należy poprzedzić małym rozeznaniem i dokonać wyboru, który będzie kompromisem pomiędzy efektywnością prasowania, wagą żelazka a jego ceną. Pamiętajmy, że kupujemy sprzęt na lata. Dlatego nie warto na nim oszczędzać, zwłaszcza jeśli domu mamy zwykle sporo prasowania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here