Gdy nadchodzi wiosna, wiele osób zaczyna zastanawiać się, jak zrobić Marzannę. Zwyczaj ten, dziś może nieco zapomniany, jeszcze kilkanaście lat temu był bardzo popularny. Spore grono ludzi, zwłaszcza rodziców, nauczycieli i opiekunów dziecięcych, nadal praktykuje tę tradycję, ponieważ kilkulatki ją uwielbiają. Wykonywanie Marzanny daje sporo radości, a robienie jej wspólnie pozwala na zintegrowanie i naukę współpracy. Poza tym dzieci uczą się także kreatywności i rozwijają własną wyobraźnię, a także zdolności plastyczno-techniczne i manualne.

Zanim zaczniemy wyjaśniać, jak zrobić Marzannę, warto wspomnieć również, czym właściwie jest ten zwyczaj, na czym polega i skąd się wywodzi. Marzanna – to po prostu kukła, która w słowiańskich wierzeniach jest boginią. Jej imię oznacza po prostu śmierć albo zimę, czyli coś negatywnego, nielubianego przez ludzi, budzącego niechęć lub strach. Wedle tradycji Marzanna wykonywana jest przede wszystkim przy użyciu słomy i niepotrzebnych, starych ubrań.

W staropolskim zwyczaju sprzed setek lat kukła musiała być zrobiona także przy użyciu białego płótna i korali, a następnie zostać spalona i zatopiona, np. w pobliskiej rzece czy jeziorze. Symbolizować to miało odejście zimy, a przyjście wiosny, czyli czegoś nowego, świeżego, powodującego radość i pozytywne emocje.

Wierzono, że w ten sposób można zapewnić sobie urodzaj. Często rytuał ten wiązał się z niesieniem przez grupę dzieci tzw. gaiku. Był nim po prostu pęk gałęzi, zwykle sosny czy jałowca, ozdobiony wstążkami. Topienie Marzanny do dziś odbywa się właśnie w 21 marca, czyli pierwszego dnia kalendarzowej wiosny.

Jak zrobić Marzannę?

Na początek przygotowujemy potrzebne do wykonania projektu elementy. Jeżeli chcemy stworzyć kukłę na wzór tej tradycyjnej, staropolskiej, wówczas musimy mieć słomę (krótszy i dłuższy snopek), kawałek sznurka oraz różnorodne tkaniny. Samo wykonanie Marzanny nie jest zbyt trudne – poradzi sobie z nim niemal każde dziecko, przy ewentualnie niewielkiej pomocy osoby dorosłej. Wystarczy ze zgromadzonej słomy uformować postać, a za pomocą sznurka związać ją w odpowiednich miejscach, by całość nabrała odpowiedniego kształtu, przypominającego właśnie kukłę.

jak zrobić marzannę

Trzeba zatem jeden ze snopków (dłuższy) podzielić w połowie i zgiąć, zachowując ostrożność. Następnie należy całość związać sznurkiem w miejscu szyi, czyli tak, by w górnej części powstała głowa, a w dolnej wyraźnie oddzielony tułów. Drugi, krótszy snopek będzie stanowił ręce kukiełki. Wkładamy go w środek wcześniej uformowanego snopka. Robimy to w ten sposób, by Marzanna miała kończyny tuż pod szyją, związując następnie tułów poniżej rąk.

Sznurka używamy również na końcach snopka o krótszej długości, czyli innymi słowy – musimy zawiązać go przy „dłoniach” Marzanny, by całość stabilnie się trzymała. W innym wypadku słoma będzie stale wypadać i kukła dość szybko się rozpadnie. Dla lepszego efektu wizualnego wystające elementy możemy przyciąć nożyczkami, aby zachować równą długość.

W ten sposób mamy za sobą najtrudniejszy etap tego, jak zrobić Marzannę. Dalsza część polega jedynie na przyozdabianiu jej elementami tkanin. Z długich pasków można stworzyć jej włosy, ale dobrym pomysłem jest również zrobienie jej chusty na głowę. Reszta ubrań to pełna dowolność. Zwykle Marzanna ma na sobie suknię lub spódnicę z materiału. Jej wykonanie jest banalnie proste – można wycięty z tkaniny prostokąt przywiązać sznurkiem lub wyciąć w nim odpowiedniej wielkości otwór i przeciągnąć przez głowę Marzanny.

kukła

Wszystko zależy tu od pomysłowości, kreatywności czy wyobraźni twórców. Z reguły kukła ubrana jest w kolorowe tkaniny, dlatego nie należy bać się barwnych elementów. Można doczepić również wstążki lub inne ozdoby. Osoby, które zastanawiają się, jak zrobić Marzannę, nie dysponując wystarczającą ilością materiału, mogą użyć zamiennie bibuły bądź krepiny.

Istnieje także sposób na to, jak zrobić Marzannę bez słomy. Wystarczy użyć dwóch cienkich desek lub kijów, które związywane są sznurkiem na kształt krzyża. Następnie należy kukłę ubrać, a środek wypełnić np. zwiniętymi w kulki gazetami.

Podobnie formujemy także głowę, sklejając papier taśmą do momentu uzyskania pożądanego kształtu. Warto również na sam wierzch użyć bibuły, dorysowując lub przyczepiając oczy i usta. Wykonaną w ten sposób Marzannę można oczywiście ozdabiać w dowolny sposób. Przydadzą się zatem wstążki, guziki, farby, papier samoprzylepny, bibuła i sznurek.

Warto pamiętać, że w dzisiejszych czasach można jedynie topić Marzannę. Znane z tradycji palenie jest zabronione.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here