Postanowiłeś sam układać sobie jadłospis, by jeść zdrowo? I świetnie! To naprawdę dobra lekcja odpowiedzialnego żywienia oraz próba charakteru. Będziesz musiał odpowiednio wcześniej planować swoje posiłki oraz robić zakupy. Żeby ułatwić ci tę niełatwą rzecz, przygotowaliśmy listę najczęściej popełnianych w tym zakresie błędów. Dowiesz się między innymi czy wliczać odżywki białkowe w liczbę kalorii spożywanych każdego dnia oraz czy kolorowe jedzenie to dobre jedzenie. Miłej lektury!

Błąd 1: brak różnorodności

Wiemy, że na początku będziesz chciał sobie ułatwić zadanie i być może niektóre posiłki będą się powtarzać. Masz już ustalone makro do nich, wiesz, że są smaczne i z łatwością je przygotujesz. Musisz jednak pomyśleć o wprowadzaniu nowych śniadań, obiadów czy kolacji. Czasami wystarczą niewielkie zmiany: inne owoce do owsianki, kasze zamiast ryżu czy indyk zamiast kurczaka. Mieszaj i kombinuj. Ważne, by na talerzu było kolorowo – to zachęci cię do jedzenia!

Błąd 2: zbyt skrupulatne obliczanie makro

Wiadomo, że należy spożywać odpowiednią ilość białek, węglowodanów oraz tłuszczy – w odpowiednich proporcjach. Niektórzy trzymają się tej zasady bardzo restrykcyjnie. Jednak na początku może to zniechęcać, dlatego jeżeli wahania są nieduże – pozwól sobie na małe odstępstwa od reguły.

Błąd 3: nie wliczanie do bilansu odżywek białkowych

Wiele osób uważa, że odżywki białkowe to dodatek i nie trzeba go wliczać do dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Nic bardziej mylnego! Trzeba ją traktować jak normalny posiłek. Jeżeli pijemy ją po treningu po południu – niech to będzie nasz podwieczorek. Pamiętajmy też, by kupować je w sprawdzonych sklepach, takich jak: https://sklep.cityfit.pl/. Niestety, niektórzy producenci, by podbić ich smak, używają bardzo dużej ilości cukru, co nie jest dobre dla naszego organizmu. Dlatego zawsze skrupulatnie sprawdzajmy skład.

Błąd 4: zbyt mało lub zbyt dużo kalorii

Bez względu na to czy chcemy schudnąć, przytyć, czy może utrzymać wagę na obecnym poziomie, naszym błędem może być złe obliczenie kalorii, które powinniśmy spożywać. W Internecie jest wiele kalkulatorów, które nam podpowiedzą jakie mamy dobowe zapotrzebowanie w tym zakresie. Jednak musimy dobrze określić na przykład stopień naszej aktywności. Jeżeli ćwiczymy regularnie, to nie mamy z tym problemu. Jednak jeżeli ćwiczymy sporadycznie, a zaznaczymy treningi dwa razy w tygodniu, to prawdopodobnie będziemy jeść za dużo. W kwestii obliczeń kalorycznych bądźmy ze sobą bezwzględnie szczerzy.

Błąd 5: uważaj na „fit” dania

Niektórzy bardzo lubią płatki śniadaniowe. Nie mogą się wręcz bez nich obyć. Jednak trzeba zauważyć, że nawet te, które mają w swojej nazwie słowo „fit”, często fit nie są. Niestety może i mają mniej kalorii niż zwykłe, jednak zawartość cukru jest zbyt duża. Jedna łyżeczka to około 4 gramy, więc przeliczajmy zawartość tego składnika. Lepiej jest samemu przygotować swoją mieszankę z płatków owsianych, suszonych owoców i orzechów czy gorzkiej czekolady.

Komponowanie posiłków nie jest na początku łatwym procesem, jednak po pewnym czasie będziemy bez problemu wiedzieli co ze sobą łączyć oraz czego unikać w sklepie. Jednak podobnie jak i innych czynności, musimy temu poświęcić trochę czasu na naukę. Efekty jednak wynagrodzą nasz trud.  

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here