Najważniejsze sprawy przy wyborze klimatyzatora

0
694

By zakupiony klimatyzator idealnie pełnił swoje funkcje, powinien być wybrany według kilku najważniejszych kryteriów. Zwracając na nie uwagę, będziesz mieć pewność, że nabywasz urządzenie idealnie dopasowane do twoich potrzeb i oczekiwań. Poniżej dowiesz się – o czym nie można zapomnieć, przeglądając dostępne klimatyzatory.

Zakup klimatyzatora – krok po kroku

Najważniejszą sprawą w zakupie klimatyzatora jest obliczenie mocy, z jaką powinien on pracować. Nasze zapotrzebowanie można dość łatwo obliczyć. Zacznijmy od ustalenia – które dokładnie pomieszczenia potrzebujemy klimatyzować. Wybrane pokoje należy dokładnie zmierzyć, sumując ich metraż.

Istotne są również takie parametry budynku, w którym będziemy używać urządzenia, jak: stopień jego izolacji termicznej, budowa i grubość ścian, ilość i powierzchnia okien oraz drzwi balkonowych, a nawet wysokość stropów. Oczywiście – kluczowy jest także sam rodzaj sprzętu, który nas interesuje.

W dużym uproszczeniu – klimatyzowanie jednego metra kwadratowego wymaga użycia urządzenia mocy o wartości 100 Watów.

Klimatyzator efektywny i oszczędny

Przeglądając dostępne klimatyzatory, warto też upewnić się co do ich efektywności oraz klasy energetycznej. Są to parametry ważne nie tylko z uwagi na samo urządzenie, ale również rachunki za prąd.

Energochłonność urządzenia jest określana za pomocą specjalnych parametrów – np. SCOP oraz SER. Efektywność energetyczna jest określana zarówno dla programu grzania jak i chłodzenia powietrza. Parametry te uwzględniają także zależność wydajności klimatyzatorów od zmieniających się za oknem warunków pogodowych.

W rezultacie – można wyróżnić aż siedem różnych klas efektywności, do których dane urządzenie może przypisane. Zwracając uwagę na ten parametr, warto upewnić się, czy odczytujemy roczne zużycie energii, czy sezonowe.

Funkcje i dodatkowe możliwości klimatyzatorów

Warto także sprawdzić, czy interesujący nas klimatyzator posiada funkcje dodatkowe, które mogłyby poprawić jego użyteczność. O jakich warto pamiętać? Przede wszystkim – funkcja oczyszczania powietrza. Ma ona wielkie znaczenie dla alergików, astmatyków oraz wszystkich tych, którzy pragną cieszyć się w swoim miejscu zamieszkania czystym, rześkim powietrzem.

Oczyszczanie odbywa się za pomocą specjalnego filtra. Te natomiast mogą mieć różne przeznaczenie i „specjalizacje”. Znajdziemy filtry antypyłowe (redukujące obecność szkodliwych pyłków), antyalergenowe, antybakteryjne, elektrostatyczne, fotokataliczne i liczne inne. Niektóre z tych filtrów mają bardziej rozbudowane działanie, inne pomagają w usunięciu jednego typu zagrożenia.

Zakres temperatur, w których pracuje dany klimatyzator, to również ważna sprawa. Im szerszy zakres – tym większe możliwość „dogodzenia sobie” w okresie skrajnych upałów lub chłodu.

Obecność programatora czasowego to pomoc w organizacji pracy klimatyzatora. Pozwala wprowadzić mniej lub bardziej skomplikowany program, uzależniając jego uruchomienie i siłę pracy od dnia tygodnia i pory dnia.

Głośność pracy urządzenia to parametr istotny z perspektywy komfortu mieszkańców. Im ciszej pracuje urządzenie – tym lepiej. Niektóre klimatyzatory są dodatkowo wyposażone w specjalną funkcję pracy cichej, dzięki czemu po uruchomieniu nie zaburzają naszego snu.

Na koniec pragniemy polecić klimatyzatory z oferty Airok, w której znajdują się urządzenia o rozbudowanych parametrach pracy, stosowane do potrzeb odbiorców o rozmaitych preferencjach i oczekiwaniach. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here