Źródło potasu to nie tylko dieta bogata w ten mikroelement, ale również i suplementy diety, czyli potas w tabletkach. Pierwiastek ten pełni wiele ważnych funkcji w naszym organizmie, dlatego też warto zadbać o jego właściwe stężenie we krwi. Niedobory potasu mogą prowadzić do groźnych konsekwencji oraz rozwoju chorób.

Potas – informacje podstawowe

Potas to pierwiastek o symbolu chemicznym K. Jest jednym z najważniejszych kationów wewnątrzkomórkowych, który odpowiedzialny jest za aktywację enzymów niezbędnych do przemiany węglowodanów, białek oraz tłuszczów. Potas odgrywa także rolę we właściwej gospodarce energetycznej ustroju. Co ważne, pierwiastek ten występuje we wszystkich tkankach organizmu człowieka, a także płynach ustrojowych. Nic więc dziwnego, iż jest uważany za najważniejszy mikroelement, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Prawidłowe stężenie potasu we krwi kształtuje się na poziomie od 3,5 do 5 mmol / l. Jego nadmiar jest wydalany wraz z potem oraz kałem.

Jaką funkcję pełni potas w organizmie człowieka?

Potas, jak już zostało wspomniane, pełni ważną funkcję w organizmie człowieka. Przyjrzyjmy się bliżej drogocennym właściwościom tego pierwiastka.

Potas współdziała z innym mikroelementem, a mianowicie sodem. Wspólnie odpowiadają za właściwą gospodarkę sodowo-potasową oraz zachowanie jej w stanie równowagi. Potas oddziałuje również na prawidłowe funkcjonowanie nerek, między innymi poprzez regulację ilości wody zatrzymywanej w organizmie człowieka. Jest istotnym składnikiem biorącym udział w procesach metabolicznych, czyli prościej mówiąc w przemianie materii.

Pierwiastek pobudza wydzielanie insuliny, dlatego też niedobór potasu może okazać się szczególnie groźny dla osób zmagających się z cukrzycą. Mikroelement ten odpowiada także za właściwe działanie układu nerwowego poprzez uczestniczenie w przewodnictwie nerwowym. Pomaga w dostarczaniu tlenu do różnych narządów w organizmie, w tym do mózgu. Tym samym pozytywnie wpływa na sprawność umysłową.

Niedobory potasu mogą okazać się niebezpieczne dla osób zmagających się z problemami z sercem oraz nadciśnieniem. Pierwiastek skutecznie bowiem obniża ciśnienie krwi oraz reguluje rytm i pracę serca.

Niedobór potasu w organizmie może wystąpić na skutek intensywnego wysiłku, któremu towarzyszy pocenie się, nadmiernego odchudzania, nawracających biegunek, długotrwałego stresu oraz wymiotów. Niektóre leki mogą sprzyjać wydalaniu pierwiastka z organizmu.

Więcej: https://cheers.com.pl/wiedza/niedobor-potasu-objawy-i-przyczyny/

Suplementacja potasu – bo warto!

Jak więc można zauważyć, potas jest konieczny do życia każdej komórki naszego organizmu. Niedobory potasu mogą być szkodliwe, dlatego warto zadbać o jego właściwe stężenie we krwi oraz źródło potasu w codziennej diecie. Wówczas będziemy mogli być pewni, iż nasze mięśnie, serce i układ nerwowy będą funkcjonowały prawidłowo. Uzupełnianie potasu jest szczególnie ważne przy odchudzaniu, cukrzycy, nadciśnieniu oraz szeregu innych chorób.

Dietę, nawet tę najbogatszą w mikroelementy, warto wspomóc suplementami (np. potas w tabletkach). Źródło potasu to między innymi suche nasiona soi, fasoli, grochu i soczewicy, kakao, otręby, orzechy pistacjowe, figi, rodzynki, pestki dyni, pestki słonecznika, migdały oraz orzechy arachidowe. Niedobór potasu można również zwalczać za pomocą wspomnianych suplementów diety. Potas w tabletkach zawarty jest w Potassium marki Cheers, czyli wysoko przyswajalnym potasie w formie cytrynianu. Jedna kapsułka dostarcza 260 mg tego cennego pierwiastka do organizmu.

Sprawdź: https://cheers.com.pl/potas-organiczny/

[Głosów:4    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here