Samopoczucie i zdrowie są ze sobą związane. Trwałe pogorszenie samopoczucia może oznaczać, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego. Jeśli to tylko chwilowa zmiana nastroju lub przelotne dolegliwości, to nie ma się czym martwić. Ale w przypadku, gdy złe samopoczucie utrzymuje się dłużej, trzeba zacząć działać.

Dlaczego dobre samopoczucie jest tak ważne?

Dobre samopoczucie to podstawa dobrego funkcjonowania. Kiedy dobrze się czujemy lepiej nam się pracuje i odpoczywa, po prostu lepiej nam się żyje. Dłuższy okres złego samopoczucia może oznaczać, że z naszym zdrowiem nie jest najlepiej. Jeśli cierpimy na dolegliwości, które odbijają się na naszym ciele, należy udać się do lekarza w celu zdiagnozowania jednostki chorobowej.

Choroba duszy – ona również nas rujnuje

W przypadku, gdy nasze złe samopoczucie staje się stanem przewlekłym, oznacza to, że także potrzebujemy fachowej pomocy. Jednak w tym przypadku będzie o wiele trudniej, ponieważ jednym z elementów wyjścia z kryzysu, depresji czy uzależnienia jest praca własna. Praca nad samym sobą jest bardzo trudna, ale szalenie potrzebna, po to by uświadomić sobie powód uzależnienia – na przykład od alkoholu i pokonania tego uzależnienia, w taki sposób, by móc znów cieszyć się życiem.

Czym jest uzależnienie?

Według definicji uzależnienie to inaczej stan zaburzenia zdrowia psychicznego i fizycznego. Charakterystyczne dla stanu uzależnienia jest stałe lub okresowe wykonywanie określonej czynności. Bądź spożywanie substancji psychoaktywnej. Specjaliści odnoszą termin uzależnienie między innymi do następujących zaburzeń:

  • uzależnienie od narkotyków
  • uzależnienie od alkoholu
  • uzależnieni od leków
  • uzależnienie od papierosów

Obecnie osoba uzależniona może liczyć na wsparcie i pomoc ze strony różnych instytucji. Będąc narkomanem lub alkoholikiem osoba uzależniona ma możliwość szukania wsparcia oraz otrzymania pomocy.

Leczenie uzależnień w Poznaniu jest możliwe dzięki działalności wyspecjalizowanych w tym zakresie ośrodków. Ośrodki leczenia uzależnień oferują potencjalnym pacjentom szeroki zakres usług. Pomoc uzyskają osoby uzależnione między innymi od alkoholu, narkotyków, leków czy w zakresie uzależnienia od cyberprzestrzeni w szerokim rozumieniu.

Terapia uzależnień w Poznaniu może odbywać się ramach refundacji ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia bądź mieć charakter usługi prywatnej. Niestety w przypadku terapii uzależnień w ramach refundacji z publicznych pieniędzy rozpoczęcie leczenia może być trudniejsze niż w przypadku terapii opłaconej z własnych środków. Często na leczenie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia trzeba poczekać, aż zwolni się miejsce. Wynika to z małej liczby ośrodków finansowanych z państwowych pieniędzy. To nie ułatwia sprawy osobom mniej majętnym, ponieważ, jeśli ktoś chce się leczyć, powinien rozpocząć terapię jak najszybciej bez oczekiwania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here