Wydzielina z pochwy jest jedną z naturalnych wydzielin ludzkiego organizmu, wytwarzaną przez organizm po to, by chronić, oczyszczać i regulować pochwę. Jest więc bardzo ważna dla zdrowia kobiety. Występuje w trakcie całego cyklu, a jej stan, kolor i konsystencja świadczy o stanie zdrowia organizmu. Oto jak odróżnić prawidłową wydzielinę od upławów chorobowych.

Prawidłowa wydzielina

Ściana pochwy jest zwilżana przez wydzielinę zawierającą złuszczający się nabłonek oraz połączoną z wydzieliną z szyjki macicy. Zawiera ona kwas mlekowy wytwarzany przez bakterie szczepu Lactobacillus. Odpowiednie pH wydzieliny stanowi doskonałą barierę ochronną przed infekcjami dróg rodnych. Podczas trwania cyklu śluz zmienia się pod wpływem działania hormonów. W II fazie cyklu, czyli po menstruacji, jest najbardziej skąpa, za to w trakcie trwania owulacji staje się obfita. Ma wtedy ciągliwą konsystencję i jest przezroczysta. W ostatniej fazie gęstnieje i może nieco zmienić kolor. Jednak prawidłowa wydzielina jest raczej przejrzysta i nie ma nieprzyjemnego zapachu.

Czym są upławy?

W sytuacji, gdy zaburzona zostaje flora bakteryjna pochwy i dochodzi do infekcji, wydzielina z pochwy zdecydowanie się zmienia. Przede wszystkim produkowana jest w nadmiernej ilości, co nazywamy upławami. W ten sposób organizm daje sygnał, że pojawia się problem. Zmienia się też kolor śluzu. Jeśli dochodzi do zakażenia bakteryjnego, upławy są szarobiałe i dodatkowo mogą charakteryzować się nieprzyjemną, rybią wonią. Z kolei w przypadku, gdy rozwija się grzybica pochwy, wydzielina staje się biała, gęsta i serowata. Często upławom towarzyszy również uporczywe swędzenie okolic intymnych.

Jak się pozbyć upławów?

Upławy są objawem zakażenia grzybiczego lub bakteryjnego pochwy, co oznacza, że konieczna jest wizyta u ginekologa. Lekarz dobierze wówczas odpowiednie środki przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybiczne.

Infekcje mają skłonność do nawracania, więc warto postawić na zapobieganie im. Profilaktyka polega na właściwej higienie intymnej, unikaniu basenu, wspólnych przyborów higienicznych, odpowiednim ubieraniu się. Warto zadbać także o skuteczną dietę bogatą w probiotyki. Jeszcze ważniejsze jest profilaktyczne stosowanie probiotyków ginekologicznych takich jak Invag, które zawierają kwas mlekowy i przywracają równowagę bakteryjną pochwy. Więcej na ten temat znaleźć można na stronie www.invag.pl.

[Głosów:3    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here