Krótkowzroczność, w większości przypadków wynika z nieprawidłowego kształtu oka, co powoduje niewyraźne i zamglone widzenie obiektów z daleka, przy zachowaniu ostrego widzenia przedmiotów z bliska. Przyczyn wady wzroku jest kilka. Bardzo często krótkowzroczność wynika z czynników genetycznych, ale za jej rozwój mogą również odpowiadać czynniki środowiskowe a nawet hormonalne.
Krótkowzroczność – co to jest?
Miopia, inaczej krótkowzroczność, to wada wzroku, za którą najczęściej odpowiada nieprawidłowy kształt gałki ocznej, która u krótkowidzów jest za długa. W wyniku tego zniekształcenia promienie światła, jakie dostają się do wnętrza oka, ogniskują się przed siatkówką, co w zdrowym oku odbywa się na siatkówce. Krótkowzroczność polega na niewyraźnym widzeniu obiektów oddalonych, przy zachowaniu ostrości widzenia w czasie oglądania przedmiotów z bliska. Osoby z wadą wzroku nienaturalnie pochylają się np. nad książką czy ekranem telefonu, często mrużą oczy lub skarżą się na bóle głowy.
Najczęstsze przyczyny krótkowzroczności
Krótkowzroczność może być dziedziczna. W sytuacji, gdy u obojga rodziców występuje wada wzroku, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że u dziecka również się pojawi. Czynniki genetyczne nie są jednak jedyną przyczyną miopii. Niewątpliwy wpływ na rozwój krótkowzroczności mają również czynniki środowiskowe, np. wielogodzinne wpatrywanie się w ekran komputera, tabletu czy telefonu komórkowego z bliskich odległości. Wada wzroku może również pojawić się w wyniku zaburzeń hormonalnych, co często jest problemem u dzieci. Krótkowzroczność zaczyna rozwijać się, gdy w okresie dorastania dochodzi do braku równowagi pomiędzy tempem wzrostu ciała a wzrostem gałki ocznej.
Rozpoznawanie krótkowzroczności
Niezależnie od przyczyny rozwoju wady wzroku należy podjąć leczenie. Do korekcji krótkowzroczności stosuje się tradycyjne okulary oraz soczewki kontaktowe sferyczne (np. miesięczne, dwutygodniowe, jednodniowe) o mocach ujemnych lub wykonuje się laserową korekcję wzroku. W celu prawidłowej diagnozy miopii należy udać się na badanie okulistyczne, które pomoże precyzyjnie określić stopień natężenia wady wzroku, jak również dobrać odpowiednie parametry soczewek bądź okularów, aby zapewniały pełen komfort w czasie noszenia i skutecznie wyostrzały wzrok.