Kolka nerkowa stanowi jeden z pierwszych symptomów kamicy nerkowej i objawia się bardzo silnym bólem.

Czym jest kolka nerkowa?

Kolka nerkowa spowodowana jest nagromadzeniem oraz zaleganiem uryny w drogach moczowych, w konsekwencji czego dochodzi do nagłego wzrostu ciśnienia. Kolka powstaje w wyniku zatkania moczowodów kamieniem nerkowym. Najbardziej charakterystycznym objawem pojawienia się kolki nerkowej jest bardzo silny ból, który nie ustępuje mimo podania mocnych środków przeciwbólowych.

Kolka nerkowa w ciąży pojawia się równie często, co u kobiet, które nie spodziewają się dziecka. Okres ciąży nie predysponuje do wystąpienia kolki nerkowej. Jednak ze względu na to, iż dochodzi wówczas do wielu zmian w organizmie, należy pamiętać o odpowiedniej diecie, suplementacji witamin oraz nawadnianiu, aby jej zapobiec. Kobiety, u których wystąpiła kolka nerkowa w czasie ciąży, twierdziły, iż był to ból porównywalny do bólu porodowego.

Objawy kolki nerkowej

Nagły, bardzo silny, ostry ból zlokalizowany w okolicy nerkowej (lędźwiowej) jest tylko jednym z symptomów. Pozostałe to:

  • uczucie częstego parcia na pęcherz i oddawania niewielkich lub znikomych ilości moczu,
  • ból podczas parcia na pęcherz,
  • nudności oraz wymioty,
  • wzdęty brzuch.

Niekiedy zdarza się, iż kolce nerkowej towarzyszy infekcja dróg moczowych. Wówczas mogą pojawić się cechy stanu zapalnego, nagły wzrost ciśnienia tętniczego krwi oraz gorączka.

Diagnostyka kolki nerkowej

Proces diagnostyczny z reguły nie trwa długo ze względu na charakterystyczny obraz kliniczny kolki nerkowej. Wstępna diagnoza stawiana jest najczęściej na podstawie badania podmiotowego (wywiadu lekarskiego) oraz badania przedmiotowego. Dla potwierdzenia diagnozy lekarz kieruje osobę chorą na badanie rentgenowskie (RTG) układu moczowego, pobierany jest też mocz do badania ogólnego.

Leczenie kolki nerkowej

Leczenie kolki nerkowej polega na zapobieganiu powstawania kamieni nerkowych i zahamowaniu powiększania się już istniejących. Chory odczuwa ulgę po wydaleniu zalegających złogów. Jednak proces wydalania kamieni nerkowych jest bardzo bolesny, a czas jego trwania uzależniony od ilości oraz wielkości złogów. Zdarza się również, iż wydalenie kamieni jest niemożliwe, a dodatkowo rozwija się infekcja w drogach moczowych. Wówczas najczęściej podejmowana jest decyzja o usunięciu ich drogą chirurgiczną.

Mimo że środki przeciwbólowe całkowicie nie likwidują bólu, mogą nieco go osłabić. Wraz z nimi podawane są także środki rozkurczające. Warto również użyć termoforu lub poduszki elektrycznej w miejscu bólu. Ciepło powinno nieco złagodzić dyskomfort. Aby ułatwić pasaż kamieni, zalecane jest chodzenie. Powinno ono przyspieszyć proces wydalania złogów.

Co robić, aby uniknąć kolki nerkowej?

W celu uniknięcia kolki nerkowej ważne jest zadbanie o odpowiednią dietę. Jeśli do tej pory nie wystąpił atak kolki nerkowej, należy odżywiać się regularnie. Dieta powinna być zbilansowana. Jeżeli jednak osoba cierpi lub cierpiała z powodu kamicy nerkowej, niezbędne jest zastosowanie specjalistycznej diety, dostosowanej do rodzaju kamicy:

  • kamica szczawianowo-wapniowa – konieczne jest wykluczenie z jadłospisu: szczawiu, szpinaku, buraków, rabarbaru, botwiny, roślin strączkowych oraz ziemniaków. Unikać należy również kawy, herbaty i czekolady;
  • kamica moczanowa – w przypadku tego rodzaju kamicy należy ograniczyć spożywanie mięsa oraz produktów na jego bazie, takich jak np. galaretki mięsne, bulion, wyeliminować należy również śledzie, sardynki, rośliny strączkowe, kawę, herbatę i słodycze;
  • kamica cystynowa – należy ograniczyć spożywanie białka oraz mięsa, w tym potraw na bazie mięsnych przetworów;
  • kamica fosforanowo-wapniowa – należy zrezygnować z produktów powodujących zakwaszenie organizmu, takich jak ryby, mięso oraz miód.

Równie ważne jest prawidłowe nawodnienie organizmu. Należy wypijać minimum 2–2,5 l płynów dziennie – pozwoli to utrzymać prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here