Wątroba magazynuje żelazo i niektóre witaminy, jest odpowiedzialna za prawidłowy metabolizm, a także uczestniczy w syntezie rozmaitych związków (np. czynników krzepnięcia krwi) oraz neutralizacji substancji szkodliwych. Narząd pełni wiele istotnych funkcji organizmie, dlatego tak ważne okazuje się dbanie o jego dobrą kondycję. Jak wspierać regenerację wątroby? Jakie czynniki mogą uszkadzać ten gruczoł?

Co może szkodzić wątrobie?

Dla wątroby charakterystyczna jest zdolność do samoregeneracji. Jeżeli dojdzie do niewielkich zmian degeneracyjnych, organ może samodzielnie odbudować uszkodzone komórki. Zdolności regeneracyjne wątroby nie są jednak nieograniczone. Narządowi mogą szkodzić m.in. przyjmowane leki albo alkohol. Ponadto do uszkodzenia wątroby dochodzi z powodu niewłaściwej diety, otyłości oraz cukrzycy. Ponadto na stan organu negatywnie wpływa zatrucie metalami ciężkimi i pleśnią oraz wirusowe zapalenie wątroby.

Środki pomagające zregenerować wątrobę

Naturalną zdolność gruczołu do regeneracji można wesprzeć, stosując środki wspomagające pracę wątroby. Ich najczęstszymi składnikami są fosfolipidy. Substancje te mogą wnikać w uszkodzone komórki wątroby i przyspieszać ich odbudowę. Ponadto fosfolipidy wywierają wpływ na zahamowanie procesów włóknienia, dzięki czemu ograniczają ryzyko wystąpienia marskości wątroby. Omawiane składniki uczestniczą także w procesach trawienia tłuszczów i przyswajania zawartych w nich witamin. Wykazują również właściwości przeciwmiażdżycowe, zwiększając rozpuszczalność cholesterolu w żółci.

W procesie regeneracji wątroby pomóc mogą też środki z kwasem tiazolidynokarboksylowym. Tego typu preparaty dezaktywują różne toksyczne metabolity powstające w wątrobie. Wykazują one również działanie ochronne względem miąższu wątroby. Chronią go przed negatywnym wpływem alkoholu, leków, toksyn wirusowych, bakteryjnych i przemysłowych. Działają także żółciopędnie, wspierając trawienie.

We wspomaganiu regeneracji narządu wykorzystuje się również cholinę i asparaginian ornityny. Substancje te przyczyniają się do właściwego metabolizmu tłuszczów i homocysteiny. Wspierają też prawidłowe funkcjonowanie gruczołu. Popularnym środkiem pomagającym zregenerować wątrobę jest także ostropest plamisty. Obecna w nim sylimaryna neutralizuje działanie toksycznych substancji (np. pestycydów) i przyspiesza ich usuwanie z organizmu. Ekstrakty z ostropestu pobudzają ponadto regenerację istniejących komórek wątroby i wspierają tworzenie nowych. Korzystnie na pracę narządu wpływają również wyciągi z karczocha, dziurawiec i mniszek lekarski.

Dieta wspierająca odbudowę wątroby

Jadłospis w czasie regeneracji wątroby powinien być lekkostrawny i nie zawierać zbyt wiele tłuszczu. Zamiast dań smażonych i grillowanych lepiej spożywać te pieczone albo gotowane w wodzie czy na parze. Ponadto zalecane jest jedzenie 5 lub 6 małych posiłków zamiast 3 dużych. W diecie pożądane są produkty świeże. Warto wykluczyć mocną kawę, herbatę i alkohol. Dobrze, gdy w jadłospisie znajdują się chude mięso i ryby. Dostarczą one białka wspierającego proces regeneracji. Ponadto należy ograniczyć ilość błonnika. O ile w przypadku wielu diet składnik ten jest pożądany, o tyle przy chorej wątrobie może nasilić biegunki i wzdęcia.

Uszkodzenia wątroby najczęściej wynikają z niezdrowych nawyków. Na szczęście narząd ma zdolność autoregeneracji, którą można dodatkowo wesprzeć. Podstawą postępowania w procesie regeneracji wątroby jest stosowanie odpowiedniej diety. Ponadto warto sięgnąć po dostępne bez recepty preparaty wspomagające odbudowę i pracę narządu. W przypadku poważniejszych uszkodzeń gruczołu konieczna okaże się pomoc lekarza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here