Pękające i rozdwajające się paznokcie to bardzo widoczny problem, który niekiedy utrudnia wykonywanie nawet codziennych czynności. Istnieje kilka przyczyn, które znacznie osłabiają kondycję paznokci zarówno na dłoniach, jak i u stóp. Najczęściej jest to niewłaściwa pielęgnacja, ale może być to także objaw towarzyszący chorobom ogólnoustrojowym. Dobrze wiedzieć, jak w łatwy domowy sposób wpłynąć na paznokcie i pobudzić je do wzrostu oraz skutecznie wzmocnić.

Co oznaczają pękające paznokcie?

Pękanie paznokci to nie tylko problem natury estetycznej. Zarówno dłonie, jak i stopy to okolice ciała, które są bardzo widoczne (zwłaszcza wiosną i latem). Zatem wszelkie zmiany w ich wyglądzie są trudne do ukrycia. Słaba kondycja oraz nadmierna łamliwość paznokci często też utrudniają codzienną aktywność (wykonywanie zwykłych czynności przysparza trudności, gdyż paznokcie łatwo się kruszą pod wpływem czynników zewnętrznych). Wygląd włosów i paznokci jest w dużym stopniu uwarunkowany genetycznie. Problemy z rozdwajającymi się paznokciami mogą pojawiać się w chwilach silnego osłabienia organizmu. Są też objawem sugerującym rozwój różnych schorzeń dermatologicznych lub ogólnoustrojowych. Warto zatem przyglądać się wyglądowi zewnętrznemu naszych paznokci.

Czemu pękają paznokcie?

Istnieje kilka różnych przyczyn słabych paznokci. Najczęściej ich stan pogarsza się w efekcie nieodpowiedniej codziennej pielęgnacji dłoni lub stóp. Narażenie na częste urazy mechaniczne (np. ścieranie warzyw podczas gotowania, obgryzanie paznokci, noszenie źle dobranego obuwia, niewłaściwie wykonany manicure czy wyczynowe uprawianie wybranych dyscyplin sportowych) także znacznie pogarsza kondycję paznokci. Ponadto bardzo duży wpływ na wygląd płytki paznokciowej ma sposób odżywania. Niedobory pokarmowe i długotrwałe nieprzestrzeganie właściwych zaleceń żywieniowych poprzez np. bezpodstawne stosowanie diet eliminacyjnych mogą przyczyniać się do zwiększonej kruchości i łamliwości paznokci.

Ogólny wygląd dłoni i stóp może ulec pogorszeniu także z powodu zaburzeń ogólnoustrojowych (tj. związanych  z metabolizmem glukozy, zmianami hormonalnymi czy łuszczycą). Nieestetyczny wygląd paznokci może także występować w przebiegu infekcji, zwłaszcza na tle grzybiczym obejmującym okolice wałów paznokciowych.

Jak wzmocnić pękające paznokcie?

Twardość paznokci ma związek z produkcją keratyny oraz stopniem nawilżenia płytki paznokciowej, na które ma wpływ codzienne menu. Warto zatem przestrzegać prawidłowo zbilansowanej diety, bogatej w nienasycone kwasy tłuszczowe,  witaminy (zwłaszcza A, C czy z grupy B) oraz mikro- i makroelementy. Szczególnie korzystne jest spożywanie pokarmów bogatych w wapń, żelazo, cynk oraz krzem. Pozwoli to nie tylko właściwie wzmocnić płytkę paznokcia, ale także poprawić jej grubość, zapewnić nawilżenie oraz elastyczność. Zaleca się zatem m.in. produkty mleczne (tj. mleko, twaróg, kefir, jogurt naturalny), pełnoziarniste zbożowe (tj. otręby, razowe pieczywo), mięso i tłuste ryby, warzywa (np. brokuły, cebulę, ziemniaki), owoce (tj. banany, pomarańcze). Trzeba dbać również o właściwe nawodnienie organizmu, przyjmując każdego dnia min. 1,5–2 l wody, najlepiej niegazowanej. Zaleca się także ograniczenie picia mocnej kawy, herbaty.

Jeśli zmiany w diecie nie dostarczą właściwych ilości składników niezbędnych do wzmocnienia paznokci, należy rozpocząć suplementację preparatami na włosy i paznokcie zawierającymi minerały i witaminy działające na nie korzystnie. Korzyści przynosi regularne dostarczanie do organizmu np. skrzypu polnego, żeń-szenia, kwasu foliowego oraz pantotenowego, biotyny, betakarotenu czy L-cysteiny.

Należy unikać zbyt długiego kontaktu paznokci z wodą czy środkami chemicznymi, a jeśli to niemożliwe pamiętać o stosowaniu środków ochrony osobistej (np. rękawiczek). W przypadku stóp korzystny jest przede wszystkim właściwy dobór rozmiaru butów, by uniknąć długotrwałego ucisku na płytkę paznokciową. Aby ograniczyć potliwość, warto wybierać obuwie przewiewne i nosić skarpetki wykonane z materiałów bez włókien syntetycznych. Należy również właściwie pielęgnować dłonie i stopy. Podczas wykonywania manicure zaleca się w sposób delikatny skrócenie długości paznokci do kształtu zbliżonego do naturalnego. Niewskazane jest stosowanie metalowych pilników czy przedłużania za pomocą tipsów. W przypadku wystąpienia problemów z kruchymi i łamliwymi paznokciami zaleca się ich regenerację, odżywienie i wzmocnienie np. dzięki aplikacji serum czy odżywki bezpośrednio na ich powierzchnię.

Pękanie paznokci – jak leczyć domowymi sposobami?

Aby zadbać o wygląd dłoni i stóp, warto zastosować domowe sposoby na łamliwe paznokcie. Bardzo prostym do przygotowania, a jednocześnie przynoszącym dużo korzyści rozwiązaniem jest regularne moczenie dłoni lub stóp w kilkuminutowych kąpielach (przez ok.10–25 minut). Do ich wykonania najlepiej używać oliwy z oliwek z niewielką ilością soku z cytryny. Efekt właściwego odżywienia i wzmocnienia płytki paznokci nasili też dodanie witamin A i E do lekko podgrzanej oliwy. Podczas samodzielnej pielęgnacji paznokci można też aplikować olejek rycynowy lub arganowy. Po wtarciu jego kilku kropli bezpośrednio w płytkę paznokcia należy trzymać dłonie pod przykryciem (np. w bawełnianych rękawiczkach). Warto także regularnie wcierać w skórę dłoni nawilżający krem do rąk.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here