Codzienne dbanie o cerę może być albo bardzo proste, albo nieprzyzwoicie wręcz trudne, w zależności od rodzaju naszej skóry oraz tego, czy bierzemy pod uwagę jej potrzeby przy okazji wizyty w drogerii. Na co warto zwrócić uwagę, aby zaliczyć się do tej pierwszej grupy?

 1. Określenie rodzaju cery
 2. Dobór kosmetyków do codziennego użytku – o czym pamiętać?
 3. Kosmetyki do dodatkowej pielęgnacji – jakie wybrać?
 4. Makijaż – demakijaż – na co zwrócić uwagę?
 5. O czym pamiętać przy zakupie kosmetyków?

Określenie rodzaju cery

O tym, jak skuteczne będą wykorzystywane przez nas produkty świadczy nie tylko sama ich jakość, ale również stopień dopasowania do naszej cery. Co do zasady możemy wyróżnić kilka jej rodzajów:

 • cera sucha: charakteryzuje się przede wszystkim niewielką ilością wydzielanego sebum, co powoduje wysuszanie naskórka i często też nadaje szorstkości. Jeżeli posiadamy cerę suchą, powinniśmy skupić się na dostarczeniu jej odpowiednich substancji, które wspomogą tworzenie się bariery hyrdolipidowej i powstrzymają utratę wody;
 • cera tłusta: stanowi dokładne przeciwieństwo swojej poprzedniczki. Osoby posiadające cerę tłustą zmagają się z nadmiarem sebum, a także „świecącą”, często usianą zaskórnikami skórą. Celem pielęgnacji jest unormowanie wydzielania sebum oraz usuwanie jego nadmiaru wraz z nawilżeniem naskórka;
 • cera mieszana: zawiera cechy zarówno cery suchej, jak i tłustej, a czasem również normalnej. Przetłuszczające się obszary zazwyczaj układają się w tzw. strefę T, w której skład wchodzi czoło, nos i broda. Ze względu na poziom skomplikowania jest to też typ najtrudniejszy w codziennej pielęgnacji;
 • cera normalna: skóra, której niczego nie brakuje ani niczego nie ma w nadmiarze. W codziennym dbaniu o jej stan warto skupić się na nawilżeniu i odżywieniu.

W zależności od tego, jaką skórę posiadamy, jej pielęgnacja będzie również odpowiednio inna. Czasem nie jesteśmy w stanie samodzielnie tego stwierdzić lub stan naszej cery wynika z jakiegoś problemu zdrowotnego. W takiej sytuacji warto przede wszystkim skonsultować się z dermatologiem, który pomoże nam dobrać właściwe kosmetyki.

Dobór kosmetyków do codziennego użytku – o czym pamiętać?

Chociaż dbanie o cerę jest bardzo istotne, nie powinniśmy jej również przemęczać produktami, szczególnie w sytuacji gdy nie używamy kosmetyków opartych wyłącznie o naturalne składniki. W skład naszego codziennego zestawu do pielęgnacji powinny wchodzić:

 • żel do mycia twarzy: najlepiej korzystać z niego dwa razy w ciągu dnia, rano i wieczorem. Dla skóry suchej powinien on mieć łagodny skład pozbawiony SLS i SLES;
 • tonik lub płyn micelarny: przydatny szczególnie, gdy nosimy na co dzień makijaż;
 • krem nawilżający: w zależności od rodzaju cery powinien być on lekki lub bogaty w oleje, które pomogą uzupełnić niedobór sebum.

Dodatkową rzeczą, o jaką możemy się postarać, jest korzystanie z jednej linii produktów. Przykładowo, jeżeli wybieramy Paese kosmetyki, warto trzymać się tego postanowienia konsekwentnie, ponieważ często produkty jednej marki lub serii uzupełniają się nawzajem i zapewniają nam lepszą pielęgnację.

Kosmetyki do dodatkowej pielęgnacji – jakie wybrać?

Poza rzeczami do użytku codziennego warto również co jakiś czas skorzystać z dodatkowych środków, które pozwolą nam utrzymać cerę w idealnym stanie. W ciągu tygodnia, dwa czy trzy razy warto również wykorzystać:

 • peeling do twarzy: pomaga złuszczyć martwy naskórek i wygładza naszą cerę, a także oczyszcza jej pory. Krok szczególnie istotny w przypadku cery tłustej i mieszanej;
 • maseczki nawilżające i odżywiające: stosowane w ciągu dnia lub na noc pozwalają na odzyskanie utraconych składników odżywczych, a także czynią naszą twarz delikatniejszą i gładszą;
 • maski relaksujące: jeżeli lubimy raz na jakiś czas zrobić sobie małe domowe SPA, warto rozważyć i ten krok. Maskę relaksującą i odprężającą możemy kupić lub zrobić samodzielnie w domu.

Makijaż – demakijaż – na co zwrócić uwagę?

W sytuacji, gdy nosimy makijaż na co dzień, jego obecność na naszej twarzy oddziela skórę od środowiska zewnętrznego, co czasem nie jest do końca dobrą sytuacją. Jeżeli zależy nam na estetycznym makeupie przy jednoczesnym zadbaniu o cerę, warto decydować się na dobre i sprawdzone kosmetyki, co do których mamy pewność, że nie będą zatykać nam porów ani zbierać nadmiaru sebum. Szczególnie istotne są Paese podkłady, ponieważ to od podkładu zależy, czy nasza skóra będzie idealnie matowa i wygładzona, czy też będziemy się „świecić”. Podobnie, jak w przypadku produktów do codziennej pielęgnacji, także i tutaj zdecydowanie warto postawić na jakość, aniżeli na niską cenę czy ilość.

O czym pamiętać przy zakupie kosmetyków?

Wybierając kosmetyki dla nas samych powinniśmy brać pod uwagę rodzaj i stan naszej cery. Jeżeli borykamy się z problemami skórnymi, nie próbujmy wiecznie ukrywać ich pod makijażem – zamiast tego dużo lepiej zrobi nam wizyta u dermatologa. W miarę możliwości starajmy się również o korzystanie z jednej serii kosmetyków, ponieważ jest to dla nas bardziej korzystne rozwiązanie, a nasza skóra, dzięki uzupełniającym się środkom, otrzyma lepsze nawilżenie i oczyszczenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here