Joga to aktywność fizyczna odpowiednia dla osób w każdym wieku. Pomaga wzmocnić mięśnie, zapobiega bólom kręgosłupa, zwiększa wydolność oddechową i co najważniejsze – pozwala się wyciszyć i zminimalizować skutki codziennego stresu. Wartą wygospodarować na nią czas kilka razy w tygodniu. W realizacji tego celu pomocne będzie siedem podstawowych wskazówek.

Zrób pierwszy krok

Joga dla początkujących to pewnego rodzaju wyzwanie, ale wcale nie takie trudne w realizacji. Można zacząć ćwiczyć zawsze, w każdym wieku i o każdej porze. Należy się jedynie zdecydować i podjąć postanowienie, że od tej chwili będziemy ćwiczyć regularnie. Można zapisać się na zajęcia do szkoły jogi, można też zacząć ćwiczyć w domu, korzystając z kursów i porad dostępnych online.

Wybierz odpowiednie zajęcia i nauczyciela jogi

Jeśli do tej pory nie mieliśmy styczności z jogą, warto zdecydować się na kurs dla początkujących i zapoznać się z podstawami. Joga dla początkujących pozwoli nam stopniowo poprawić kondycję i giętkość ciała. Czas na bardziej skomplikowane ćwiczenia przyjdzie później – nie warto się forsować i robić cokolwiek wbrew sobie. Dobry nauczyciel jogi dostosuje ćwiczenia do naszych możliwości.

Wybierz miejsce

Joga dla początkujących powinna być przede wszystkim metodą na relaks. Większość kursów oferuje ćwiczenia w sali gimnastycznej, ale można znaleźć też takie, które oferują jogę na świeżym powietrzu. Można też ćwiczyć jogę we własnym ogrodzie, a nawet na tarasie. Korzyść z takich ćwiczeń będzie podwójna, ponieważ dodatkowo dotlenimy organizm.

Strój i akcesoria do jogi to podstawa!

Do ćwiczenia jogi przyda się wygodny strój, niezbyt obcisły, ale też nie za luźny. Postawmy na naturalne, oddychające tkaniny. Joga dla początkujących to także ćwiczenia na macie. Przyda się mata dobrej jakości, antypoślizgowa, najlepiej kauczukowa. Można oczywiście na początek kupić zwykłą, tanią matę, ale dla naszego bezpieczeństwa zawsze powinna mieć ona powłokę antypoślizgową.

Ćwicz regularnie

Zaleca się ćwiczyć jogę 3 razy w tygodniu przez co najmniej 20 minut (ale na początku nie dłużej niż godzinę). Ważne jest, by ćwiczyć regularnie, bez długich przerw, ale też nie forsować organizmu zbyt intensywnym wysiłkiem.

Skup się na oddechu

Joga to przede wszystkim prawidłowe oddychanie. Oddech dostarcza komórkom tlen, poprawiając kondycję całego organizmu. Pamiętajmy, by wykonywać ćwiczenia powoli i dokładnie, oddychając we właściwy sposób i we właściwym tempie.

Postaw na relaks

Przede wszystkim postawmy na wygodę i przyjemność płynącą z wykonywania ćwiczeń. Joga, a szczególnie joga dla początkujących ma nas relaksować, nie stresować. Wykonujmy te ćwiczenia, które nam odpowiadają. Nie musimy bić rekordów, joga nie powinna też pod żadnym pozorem wzbudzać w nas nudy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here