Nowotwór wątroby to choroba trudna do zdiagnozowania we wczesnych stadiach, a więc wtedy, kiedy jej leczenie ma największe szanse powodzenia. Bywa, że postępuje szybko i najczęściej daje przerzuty. Jakie są objawy raka wątroby? Kto jest w grupie ryzyka? Jakie leczenie wybrać?

Czy jestem chory na raka? – objawy raka wątroby

Rak wątroby trudno zdiagnozować we wczesnych jego stadiach, ponieważ przez długi czas nie daje żadnych objawów, a jeśli już się pojawiają – są niejednoznaczne. Można pomylić je np. z marskością wątroby lub przewlekłym stanem zapalnym. Występują zaburzenia odżywiania i inne nieprawidłowości funkcjonowania układu pokarmowego, żółtaczka, gorączka, wodobrzusze, a stan ogólny organizmu stale się pogarsza. Istnieje pewna grupa osób narażonych na rozwój rak wątroby – są to chorzy na WZW typu B i C, hemochromatozę lub inne nowotwory, a także osoby nadużywające alkoholu, zażywające substancje toksyczne, środki antykoncepcyjne oraz palacze.   

Rak wątroby – diagnoza

Ze względu na późno występujące objawy, rak wątroby wykrywa się najczęściej przypadkowo podczas diagnostyki innych chorób. W przypadku podejrzenia choroby nowotworowej lekarz zleci badanie USG jamy brzusznej oraz badania krwi. Diagnostykę rozszerzyć może o tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. Jeśli pacjent choruje już np. na marskość wątroby, nowotwór jest jeszcze trudniejszy do wykrycia. Wówczas wykonuje się biopsję – pobranie wycinka guza, które ostatecznie potwierdza lub wyklucza rak wątroby.  

Możliwości leczenia nowotworu wątroby, rokowania, przerzuty

Pierwsze pytania, które mogą się pojawić w głowach pacjentów po postawionej diagnozie to: Czy rak wątroby jest uleczalny? Szanse wyzdrowienia są tym większe, im wcześniej guz zostanie wykryty. Niestety większość pacjentów trafia do lekarza, kiedy jest już za późno. U pacjentów z niewielkimi guzami wykonuje się operację wycięcia części wątroby lub przeszczepu wątroby. Zaleca się też chemioterapię, kriochirurgię (działanie na guza bardzo niską temperaturą) lub termoablację (spalanie guza). Przegrzanie zmienionych tkanek wykonuje się też w zabiegach onkotermii (hipertermia lokalna wykonywana w klinice IMC).

Rak wątroby – dieta, terapie wspomagające  

Leczenie rak wątroby zależy od stadium choroby, wielkości guza i przerzutów. Metodę wybiera lekarz prowadzący w porozumieniu z pacjentem. Jeśli jednak chcesz wspomóc swój organizm w walce z nowotworem lub wzmocnić go, by zapobiec nawrotom choroby możesz zdecydować się na indywidualne, integracyjne leczenie nowotworów. Takie rozwiązanie proponuje wrocławska klinika Integrative Medical Center. W zależności od stadium choroby IMC wykonuje pacjentom onkologicznym hipertermię, która wzmacnia organizm i redukuje skutki uboczne chemioterapii, ozonoterapię, witaminoterapię czy refleksoterapię. Program obejmuje też konsultacje dietetyczne i psychoterapię. Wszystkie terapie i zabiegi dostosowane są indywidualnie do każdego pacjenta, jego choroby, samopoczucia i stanu. Program można stosować w każdym stadium nowotworu i wspomagająco po leczeniu.

Więcej o integracyjnym leczeniu nowotworów przeczytasz na: https://imc.wroc.pl/oferta/leczenie-integracyjne-nowotworow/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here