W żywności jest pełno dodatków, które pełnią rozmaite role. Ich zadaniem jest wydłużenie przydatności do spożycia, czy poprawa konsystencji. Często używanym dodatkiem są także fosforany spożywcze. Za co one odpowiadają?

Co trzeba wiedzieć o konserwantach?

Pod tą nazwą kryją się wszelkie związki chemiczne lub ich mieszaniny. Ich dodanie do produktu powoduje przedłużenie przydatności do spożycia. Pozwala też uniknąć rozwoju mikroorganizmów, takich jak bakterie, wirusy, czy grzyby. Stosowanie konserwantów wiąże się z umieszczeniem na etykiecie stosownej informacji. Są one oznaczane symbolem od E200 do E299. To dodatki oficjalnie dopuszczone do użycia, które mają niezawodne działanie i skutecznie hamują rozwój drobnoustrojów. Przy tym nie mogą jednak negatywnie wpływać na cechy sensoryczne produktu oraz zdrowie człowieka. Konserwanty możemy podzielić według kilku kryteriów. Chemiczne to przede wszystkim antyseptyki, antybiotyki, a także substancje, które wykazują działanie konserwujące, ale używa się je w innym celu. Mowa tu więc o witaminach, przeciwutleniaczach oraz barwnikach. Wśród konserwantów naturalnych natomiast znajdziemy substancje doskonale znane nam z kuchni. Zaliczamy do nich sól kuchenną, ocet, cukier, przyprawy, a także substancje wprowadzane z dymem wędzarniczym. Jak widać, często możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że korzystamy z potencjalnych substancji konserwujących.

Jakie są rodzaje konserwantów?

Spośród wszystkich dodatków do żywności warto zwrócić uwagę na kilka z nich. Kwas sorbowy należy do grypy organicznych związków chemicznych i przeciwdziała rozwojowi pleśni i drożdży. Chętnie korzystają więc z niego producenci serów. Właściwości kwasu wzrastają w obecności fosforanów, soli kuchennej, czy cukru. Dlatego stosuje się go podczas produkcji lemoniad i win. Innym środkiem niezbędnym do przechowywania mrożonych pizz, czekolad, czy serów są środki utrzymujące wilgoć. Jednym z nich jest maltitol, oznaczony symbolem E965. Dobrze znanym wszystkim konserwantem jest także dwutlenek siarki, który jest obecny w winie.

Jakie zadanie spełniają fosforany spożywcze?

Wydłużenie przydatności do spożycia jest bardzo ważnym elementem procesu produkcji żywności. Dlatego producenci wykorzystują rozmaite fosforany spożywcze. Na liście substancji „E” oznaczone są numerami od 338 do 452. Do tej grupy zaliczamy kwas fosforowy, fosforan potasu, sodu, magnezu i wapnia, difosforany, trifosforany oraz polifosforany. Trzy ostatnie substancje są wykorzystywane w przemyśle wyrobów mięsnych. W tym miejscu dowiesz się więcej http://overlack.com.pl/produkty/branza-spozywcza-i-paszowa/przemysl-miesny-drobiarski-i-rybny/. Fosforany spożywcze odpowiadają za wiązanie wody podczas obróbki termicznej, co wpływa na końcową wagę produktu. Poprawiają też wygląd wędlin, co ma zachęcać ludzi do ich zakupu. Poza tym fosforany spożywcze stosuje się podczas produkcji płatków śniadaniowych, napojów gazowanych, dżemów, czy owoców w żelu. Można je również znaleźć w preparatach białkowych i odżywkach dietetycznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here