Zwykle treningi były dla Ciebie nieodłącznym elementem dnia, a nagle przestałeś czuć motywację? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę z ćwiczeniami i już jesteś zniechęcony, ponieważ nie widzisz takich efektów i zmian w swoim ciele i samopoczuciu, jakich się spodziewałeś? Czujesz wewnętrzną frustrację, ponieważ siłownia to ostatnie miejsce, w którym chciałbyś się teraz znaleźć? Przeczytaj czym może być spowodowany kryzys treningowy i jak się go pozbyć!
- Zbyt szybko oczekujesz efektów
Jeśli dopiero niedawno zacząłeś trenować i wszystko robisz zgodnie z planem – przestrzegasz diety oraz planu treningowego, ale nie widzisz żadnych efektów – narasta w Tobie złość i tym samym demotywujesz się do dalszych działań.
Pamiętaj, że uzyskanie wymarzonej sylwetki to lata pracy i regularnych ćwiczeń, połączonych ze zdrową dietą i zdrowymi nawykami – nie spodziewaj się efektów po kilku dniach od rozpoczęcia treningu, ponieważ taka postawa nie zapewni dobrego samopoczucia.
- Rutyna w wykonywanych ćwiczeniach
Kryzys treningowy może pojawić się także wtedy, kiedy do Twoich treningów powoli wkrada się rutyna, a Ty nudzisz się podczas wykonywania kolejnych ćwiczeń – to znak dla Ciebie, że powinieneś urozmaicić swój pobyt na siłowni lub uzupełnić go o kilka dodatkowych zajęć. Może warto spróbować czegoś innego niż dotychczas? Zacznij trenować inne partie mięśniowe, niż zazwyczaj – a jeśli pogoda będzie sprzyjać – wybierz bieganie na świeżym powietrzu zamiast bieżni. Spraw, by ćwiczenia były dla Ciebie zabawą, a nie tylko ciężkim obowiązkiem!
- Trenujesz za dużo i jesteś dla siebie zbyt surowy?
Jeśli wyznajesz zasadę, że dzień bez treningu jest dniem straconym, bardzo restrykcyjnie przestrzegasz swojej diety lub masz silne wyrzuty sumienia po zjedzeniu jednego cukierka z czekoladą – to wiedz, że Twoje podejście jest nieodpowiednie i szkodzi nie tylko Twojemu zdrowiu, ale i psychice!
Przetrenowanie również może spowodować kryzys treningowy oraz spadek siły i motywacji. Twoje ciało może dawać Ci znać, że po prostu potrzebuje odpoczynku. Zwolnij, wyluzuj i pozwól sobie odpuścić. Pamiętaj, że cheat day nie jest niczym złym, świat się nie zawali, gdy jeden dzień w tygodniu nie pójdziesz na trening, a Twoje mięśnie Ci się za to odwdzięczą. Cykl treningowy lepiej przeprowadzać w siłowni (np. Energym w Krakowie) pod okiem trenerów personalnych.
- Brak sił = zła dieta?
Nieodpowiednie jedzenie lub źle skomponowana dieta powoduje bardzo złe skutki dla naszego ciała, między innymi brak siły, demotywację i złe samopoczucie – co można nazwać krótko: kryzysem treningowym. Swoją dietę najlepiej skonsultować z zaufaną i wykwalifikowaną do tego osobą – z lekarzem-dietetykiem, który dopasuje dla Ciebie dietę dostosowaną do wszystkich Twoich potrzeb, zważając przy tym jednocześnie na wyniki badań, częstotliwość wykonywania aktywności fizycznej, a także na Twoje własne preferencje jedzeniowe.
- Duża presja rówieśników, otoczenia i mediów społecznościowych
Nie porównuj się do innych – nie musisz być idealny, ponieważ świat wykreowany w social media też taki nie jest! Ćwiczenia fizyczne mają na celu poprawiać Twoje samopoczucie, a nie stresować Cię i frustrować. Polub siebie i nie zwracaj uwagi na presję społeczeństwa dotyczącą chodzenia na siłownię – to nie powinno być karą, tylko dobrą zabawą!