Zabiegi kosmetyczne zyskują coraz większą popularność – chętnie korzystamy z usług wykonywanych w salonach spa czy oferowanych przez stylistki paznokci itd. Niezwykle ważną kwestią jest jednak zachowanie higieny i zapewnienie bezpieczeństwa klientkom. Jak o to zadbać?

Standardy higieny to podstawa

Jeśli decydujemy się na wizytę w salonie kosmetycznym, najpierw sprawdźmy, czy jest w nim czysto. Aby wizyta była udana, trzeba zwrócić uwagę na jakość usług, cenę, ale też upewnić się, że w wybranym gabinecie obowiązują standardy higieny – jest sterylnie czysto i stosowany jest płyn dezynfekujący do rąk itp. To miejsce, w którym oddajemy się relaksowi, oaza spokoju, dlatego zadbajmy nie tylko o ciało, ale też komfort psychiczny. Przestrzeganie zasad higieny zapewni nam bezpieczeństwo.

Dlaczego jest to tak ważna kwestia?

Otóż w gabinecie kosmetycznym, fryzjerskim czy studiu paznokci wykonuje się zabiegi różnymi akcesoriami – jak szczotki, nożyczki, pilniki itd., które należy dezynfekować albo stosować jednorazowo, aby nie spowodować zakażenia. Aby zminimalizować ryzyko narażenia klientek na różne choroby, warto przestrzegać kilku zasad oraz stosować środki dezynfekujące, m.in. sterylizator do narzędzi kosmetycznych. Szczegóły poniżej.

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając salon kosmetyczny, należy przede wszystkim zwrócić uwagę, czy jest w nim czysto. Brudne podłogi, kurz na meblach czy brak estetyki to pierwsze sygnały, które powinny zwrócić naszą uwagę. Dbanie o porządek w salonie to podstawa – równie ważny jest zapach unoszący się w lokalu.

Te same zasady dotyczą osoby wykonującej zabieg – powinna być zadbana, pracować w czystej odzieży ochronnej i używać jednorazowych wacików, gazików, igieł, pilników papierowych itd.

Konieczne jest też zdezynfekowanie dłoni zarówno przed zabiegiem, jak i po nim odpowiednim płynem dezynfekującym do rąk, a także używanie jednorazowych rękawiczek i maseczek. Dezynfekcji wymaga też stół czy inna powierzchnia, na których wykonywany jest zabieg czy też manicure.

Sterylizacja narzędzi kosmetycznych

Poza tym używane są też narzędzia wielorazowego użytku, które wymagają dokładnej dezynfekcji, a często nawet sterylizacji. Należy je przechowywać w specjalnych opakowaniach i wyjmować  tuż przed zabiegiem, przy klientce. Jedynie takie akcesoria mogą być używane podczas zabiegów. Sterylizator do narzędzi kosmetycznych służy do odkażania m.in. drobnych akcesoriów, pilników, głowic do mikrodermabrazji itp.

Jakie są skutki braku dezynfekcji?

Zanim wybierzesz konkretny zakład czy stylistkę paznokci, warto być świadomym zagrożeń. Nieodpowiednio zdezynfekowane lub niesterylne narzędzia stosowane podczas zabiegów, które naruszają ciągłość skóry (jak m.in. manicure, pedicure, usuwanie skórek, tatuaż, piercing itd.) mogą doprowadzić do zarażenia wirusem wątroby typu C (HCV).

Zagrożeń jest więcej – to także m.in. wirusowe zapalenie wątroby typu B (HBV), wirus HIV, wirus opryszczki (HSV), wirus brodawczaków (HPV), grzybica, infekcje skórne, podrażnienia itd.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here