Laparoskopia jest zabiegiem, który stosuje się w celach diagnostycznych i leczniczych. Z powodzeniem wykorzystywana jest w ginekologii. Przy jej pomocy można wykrywać wszelkie nieprawidłowości związane z narządami wewnętrznymi oraz je likwidować.

Laparoskopia w ginekologii

Laparoskopia jest popularną metodą ze względu na jej mniejszą inwazyjność niż tradycyjne zabiegi chirurgiczne. W ginekologii najczęściej wykorzystywana jest w celu usuwania torbieli jajnikowych, niepłodności, rozpoznania i leczenia endometriozy oraz ciąży pozamacicznej.

Operacje laparoskopowe są operacjami mało inwazyjnymi i rzadko występują po nich jakieś powikłania. Największe znaczenie w kwestii bezpieczeństwa mają nowoczesny sprzęt oraz wykwalifikowany personel medyczny, który podejmuje się leczenia. Wykorzystując tę technikę można wykonać takie zabiegi jak na przykład laparoskopia macicy czy laparoskopowe usunięcie torbieli jajnika.

Laparoskopia macicy

Przy pomocy laparoskopii można usunąć wszelkiego rodzaju guzy macicy oraz przydatki odpowiedzialne za płodność oraz produkcję hormonów. Lekarz najpierw wprowadza endoskop z kamerą przez niewielkie nacięcie, a następnie ocenia stan narządów wewnętrznych. Jeśli występują patologiczne zmiany, przy pomocy tej metody można je także usunąć.

Laparoskopowe usunięcie torbieli jajnika

Gdy kobieta nie może zajść w ciążę, odczuwa dyskomfort w miednicy, ma problemy z oddawaniem moczu bądź odczuwa ból podczas stosunku może to wskazywać na problemy z jajnikami. Jedną z przyczyn tego typu objawów są występujące torbiele. Można je usunąć laparoskopowo bądź operacyjnie. Pierwsza metoda wykorzystywana jest raczej w przypadku niewielkich zmian nienowotworowych. Operacyjne usunięcie torbieli jajnika stosuje się przy podejrzeniu nowotworu lub u kobiet będących tuż przed menopauzą bądź już po niej.

Blizny – jak postępować z raną po zabiegu

Mimo iż laparoskopia to zabieg małoinwazyjny, to jak w przypadku każdego innego mogą wystąpić po nim blizny. Największe znaczenie ma w tym przypadku odpowiednie dbanie pacjenta o higienę tych miejsc oraz ich pielęgnację. Blizny po laparoskopii oczywiście mogą być widoczne. Jednak regularne stosowanie poleconych przez lekarza kremów powinno znacząco tę widoczność zmniejszyć. Jeśli pacjent będzie odpowiednio dbał o blizny po laparoskopii, nie powinny one stanowić większego problemu.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here